Brazylia: zainaugurowano Kampanię Braterstwa

Wielki Post to czas, w którym każdy chrześcijanin ma podjąć refleksję nad sytuacjami społecznymi szczególnie wymagającymi naszego braterstwa. Przypomina o tym Papież w przesłaniu na wielkopostną kampanię braterstwa w Brazylii.

Kościół tego kraju prowadzi ją rokrocznie od roku 1963. Tym razem jej tematem jest Amazonia. Benedykt XVI zwraca uwagę, że efektywne braterstwo z ludnością tego regionu wiąże się z obroną i promocją życia, tak bujnie kwitnącego w tropikalnym dorzeczu Amazonki. Łączy się to też z szerokim tematem ochrony środowiska naturalnego. Szczególne znaczenie ma dzieło ewangelizacji, prowadzone przez Kościół na tych rozległych terytoriach. Ojciec Święty wyraża nadzieję, że całe społeczeństwo Brazylii będzie coraz bardziej solidarne z mieszkańcami Amazonii, w pełni respektując wymogi etyczne sprawiedliwości i poszanowania życia.

Kampanię braterstwa zainaugurował 21 lutego w Belém tamtejszy ordznariusz, abp Orani Tempesta wraz z sekretarzem generalnym episkopatu Brazylii bp. Odilo Schererem. Na obchody inauguracyjne wybrano największe miasto brazylijskiej Amazonii bo właśnie ona stoi w centrum tegorocznej kampanii wielkopostnej.

Brazylijscy biskupi poprzez wybór tego tematu pragną zwrócić uwagę nie tylko katolików, ale całego społeczeństwa, na delikatne kwestie związane z tamtym regionem kraju. Pasterzy niepokoi sprawa zagrożenia naturalnego środowiska, jak też występujące problemy społeczne i antropologiczne. W regionie Amazonii Indianie poddawani są różnorodnej presji cywilizacji, w wyniku czego mogą zatracić swoją kulturę i tożsamość. Ponadto następuje chaotyczny rozwój urbanizacji, niszczenie wielkich obszarów puszczy amazońskiej na realizację projektów związanych z uprawą roli i hodowli bydła.

W niedalekiej przeszłości diecezje i prałatury apostolskie w Amazonii były obsługiwane przez misjonarzy cudzoziemców. Aktualnie wspólnoty Kościoła katolickiego obecne w tamtym regionie kraju nie są samowystarczalne tak pod względem osobowym, jak i finansowym. Wielkim wyzwaniem jest obecność różnorodnych sekt coraz bardziej natarczywych w swojej akcji religijnej.

Tubylcy z Amazonii oczekują solidarności wszystkich Brazylijczyków. Wierni Kościoła mają prawo do pomocy swoich sióstr i braci z pozostałych regionów kraju. Oto cel tegorocznej Kampanii Braterstwa: obudzić sumienie narodu i wiernych w odniesieniu do Amazonii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg