Aby „modlitwa o świętość kapłanów napełniła wszystkich wiernych duchem przebaczenia, pojednania i wzajemnego zaufania" zaapalowała w przeddzień Środy Popielcowej Rada Stała KEP.
Publikujemy cały tekst komunikatu:
Komunikat Rady Stałej KEP
20 lutego 2007 roku w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Rady Stałej KEP. W spotkaniu wzięli udział także Prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Było ono poświęcone przede wszystkim omówieniu bieżącej sytuacji duszpasterskiej i społecznej oraz przygotowaniom do marcowego zebrania plenarnego, w którym będą uczestniczyć zaproszeni goście zagraniczni. Członkowie Rady Stałej zapoznali się z pracami Kościelnej Komisji Historycznej.
Nuncjusz Apostolski w Polsce poinformował ponadto Radę Stałą o liście skierowanym przez Ojca Świętego Benedykta XVI do abp. Stanisława Wielgusa. Ojciec Święty docenił w nim podjęty przez abp. Wielgusa akt rezygnacji z funkcji arcybiskupa metropolity warszawskiego w związku z sytuacją, jaka zaistniała wokół jego osoby. Benedykt XVI wyraża w liście słowa wdzięczności za „pokorną postawę dystansu wobec zaszczytów i honorów”. Równocześnie Ojciec Święty przekazuje adresatowi wyrazy solidarności w przeżywanym doświadczeniu krzyża.
Członkowie Rady Stałej, idąc za wezwaniem zawartym w Słowie biskupów z dn. 12 stycznia 2007 r., w którym Środa Popielcowa w Polsce została uznana za szczególny dzień modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego proszą słowami Ojca Świętego, by „modlitwa o świętość kapłanów napełniła wszystkich wiernych duchem przebaczenia, pojednania i wzajemnego zaufania” (Benedykt XVI, słowa do Polaków po modlitwie Anioł Pański, 18.02.2007 r.). Apel o modlitwę i pokutę biskupi kierują do duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.
Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 20.02.2007 r.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.