Anioł Pański: 'Osoba ludzka sercem pokoju'

Pierwszego stycznia Kościół obchodzi 40. Światowy Dzień Pokoju. W rozważaniu na Anioł Pański Benedykt XVI przypomniał, że ustanowiony on został, podobnie jak uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, przez Pawła VI.

Składając noworoczne życzenia kierującym państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz wszystkim ludziom dobrej woli, Benedykt XVI nawiązał do tematu tegorocznych obchodów: Osoba ludzka sercem pokoju. Orędzie na dzisiejszy dzień, przygotowane wraz z Papieską Radą Iustitia et Pax, dotyka ważnego punktu: wartości osoby ludzkiej. Jest ona filarem podtrzymującym całą konstrukcję wielkiego gmachu pokoju – stwierdził Papież.

„Dziś mówi się wiele o prawach człowieka, ale często zapomina się, że one wymagają trwałego fundamentu, nie względnego, niepodlegającego dyskusji. A może nim być tylko godność osoby ludzkiej” podkreślił Benedykt XVI. Stwierdził, że poszanowanie tej godności zaczyna się od uznania jej prawa do życia i swobodnego wyznawania własnej religii. „Skierujmy naszą modlitwę do Bożej Rodzicielki, aby wciąż wzrastały w świadomości ludzkiej święty szacunek dla każdej osoby ludzkiej oraz zdecydowane odrzucenie wojny i przemocy” zaznaczył Ojciec Święty.

Pozdrawiając uczestników południowej modlitwy Benedykt XVI podziękował wszystkim Kościołom lokalnym, które włączyły się w obchody światowego Dnia Pokoju. Szczególnie pozdrowił uczestników wczorajszych uroczystości w Nursji oraz dzisiejszego marszu „Pokój wszystkim ziemiom” zorganizowanego przez wspólnotę św. Idziego w Rzymie i innych miastach świata.

Po polsku papież powiedział:

„Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wam tu obecnym, waszym rodakom w kraju i za granicą, składam najlepsze życzenia dobrego i owocnego Nowego Roku. Proszę Bożą Matkę, Królową Pokoju, by otaczała was swoją opieką. Trwajcie mocni w wierze! Niech Bóg wam błogosławi” – powiedział Benedykt XVI.

Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego wystąpienia.

Drodzy bracia i siostry!

Na początku nowego roku z radością składam wam wszystkim, obecnym na Placu św. Piotra, jak i łączącym się z nami za pośrednictwem radia i telewizji, me najserdeczniejsze życzenia pokoju i dobra! Światło Chrystusa, Słońca, które ukazało się na horyzoncie ludzkości, niechaj oświeca waszą drogę i towarzyszy wam w całym 2007 roku!

Z trafną intuicją mój czcigodny Poprzednik, Sługa Boży Paweł VI ustanowił, by rok rozpoczynał się pod opieką Najświętszej Maryi, czczonej jako Boża Rodzicielka. Chrześcijańska wspólnota, która w tych dniach oddawała na modlitwie pokłon przed szopką, patrzy dziś ze szczególna miłością na Maryję Dziewicę. Utożsamia się z Nią, kontemplując właśnie narodzone Dzieciątko, owinięte w pieluszki i złożone w żłobie. Podobnie jak Maryja, także Kościół pozostaje w milczeniu, aby uchwycić i zachować wewnętrzne odgłosy Słowa, które stało się ciałem i nie zmarnować bosko-ludzkiego ciepła, jakie przynosi Jego obecność. To On jest błogosławieństwem Boga! Kościół, jak Dziewica, nie robi nic innego, jak pokazuje wszystkim Jezusa, Zbawiciela, i w każdym odbija się światło Jego Oblicza, blask dobroci i prawdy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg