Pierwszego stycznia Kościół obchodzi 40. Światowy Dzień Pokoju. W rozważaniu na Anioł Pański Benedykt XVI przypomniał, że ustanowiony on został, podobnie jak uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, przez Pawła VI.
Dzisiaj kontemplujemy Jezusa, zrodzonego z Maryi Panny, w Jego prerogatywie prawdziwego "Księcia Pokoju" (Iz 9, 5). On "jest naszym pokojem", który przyszedł, aby burzyć "mur podziałów", jakie dzielą ludzi i narody, czyli "nieprzyjaźń" (Ef 2, 14).
Dlatego tenże śp. Paweł VI zechciał, aby 1 stycznia stał się też Światowym Dniem Pokoju: ażeby każdy nowy rok zaczynał się w świetle Chrystusa, wielkiego rozjemcy ludzkości. Ponawiam dzisiaj moje życzenie pokoju dla rządzących i odpowiedzialnych za narody oraz organizacje międzynarodowe i dla wszystkich mężczyzn i kobiet dobrej woli. Czynię to szczególnie poprzez specjalne orędzie, które przygotowałem wraz z mymi współpracownikami z Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju, a którego temat w tym roku brzmi: "Osoba ludzka sercem pokoju".
Dotyka ono istotnego punktu, wartości osoby ludzkiej, która jest filarem nośnym całej wielkiej budowli pokoju. Wiele się dziś mówi o prawach człowieka, często jednak zapomina się, że wymagają one trwałego fundamentu, nie względnego, nie kontrowersyjnego. Nie może nim być nic innego, jak godność osoby. Poszanowanie tej godności zaczyna się od uznania i ochrony jej prawa do życia i do swobodnego wyznawania własnej religii.
Do Świętej Bożej Rodzicielki kierujemy z ufnością naszą modlitwę, ażeby rozwinął w sumieniach święty szacunek dla każdej osoby ludzkiej oraz zdecydowane wyrzeczenie się wojny i przemocy. Pomóż nam, Maryjo, Ty, która dałaś światu Jezusa, przyjąć od Niego dar pokoju i być szczerymi i odważnymi budowniczymi pokoju.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.