Dziś Benedykt XVI jedzie do Turcji

Umocnienie wiary tureckich chrześcijan, którzy spotykają się z wrogością społeczeństwa, spotkanie z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem I, ożywienie dialogu katolicko-prawosławnego oraz rozwijanie relacji z islamem - to główne cele czterodniowej wizyty Benedykta XVI w Turcji.

Będzie to jego piąta podróż zagraniczna od początku pontyfikatu i pierwsza do kraju o większości muzułmańskiej.

Benedykt XVI jest trzecim papieżem czasów współczesnych, który uda się do Turcji. Odwiedzi te same miejscowości, w jakich przebywał papież Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do tego kraju w 1979 r.: Ankarę, Efez i Stambuł. Wcześniej był tam papież Paweł VI, który w dniach 25-26 lipca 1967 r., odwiedził Stambuł, Smyrnę i Efez.

Papież przybędzie do kraju, na którego terenie znajdują się najgłębsze korzenie chrześcijaństwa. W samym Nowym Testamencie wymienia się 160 razy miejsca położone na terenie dzisiejszej Turcji. To tutaj, według tradycji, w Efezie znajduje się Domek Maryi, miejsce zaśnięcia Maryi, Matki Jezusa, do którego pielgrzymują zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. Tutaj działali św. Paweł Apostoł, św. Jan Ewangelista, wielcy Ojcowie Kościoła jak św. Grzegorz Teolog i św. Jan Chryzostom tworzyli tradycję apostolską, a pierwsze Sobory niepodzielonego Kościoła podjęły historyczne decyzje z zakresu definiowania chrześcijańskiej wiary.

Gorący klimat

Pobytowi Benedykta XVI towarzyszyć będą specjalne środki bezpieczeństwa. Władze zastosują w czasie wizyty papieskiej tzw. plan ochrony typu A, przewidujący środki bezpieczeństwa, wykorzystane wcześniej w czasie wizyty prezydenta USA George'a Busha. Nad bezpieczeństwem papieża czuwać będzie 7 tysięcy agentów w Ankarze i 9 tys. w największym mieście - Stambule.

Specjalne środki bezpieczeństwa mają zapobiec protestom ze strony środowisk muzułmańskich. Policja ostrzega, że ewentualne demonstracje przeciwko papieżowi będą zabronione także w prowincjach, których Papież nie odwiedzi.

Atmosferę podgrzewają nie tylko incydenty jak strzały w powietrze przed włoskim konsulatem w Istambule w proteście przeciwko wizycie Benedykta XVI w Turcji, ale i jedna z najlepiej sprzedających się w tym kraju książek Yucela Kaya pt. "Atak na papieża. Kto zabije Benedykta XVI w Istambule?"

Trudna wizyta

Z dotychczasowych, będzie to bez wątpienia najtrudniejsza podróż Benedykta XVI. W jej tle cały czas obecne są krytyczne głosy pod adresem ratyzbońskiego wykładu papieża, czy jego negatywnych opinii - jeszcze jako kardynała - na temat wstąpienia Turcji do Unii Europejskiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

Reklama

Reklama