VI Dzień Papieski 'Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia'

Pod hasłem "Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia", w niedzielę 15 października obchodzony był VI Dzień Papieski.

W całej Polsce odbywały się koncerty, konferencje naukowe, dyskusje, pokazy filmowe. W każdej diecezji zostały też odprawione uroczyste Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji kanonizacji Papieża-Polaka.

Jak co roku ok. 100 tys. wolontariuszy przeprowadziło kwestę do puszek na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. Dzięki powołanej przez Episkopat Polski Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia obecnie stypendia takie otrzymuje 1,6 tys. uczniów i studentów.

Główne obchody Dnia Papieskiego, zaplanowane na 15 października, poprzedziła międzynarodowa sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim 14 października. Prelegentem był kard. Józef Tomko, bliski współpracownik Jana Pawła II, który pełnił m.in. funkcję prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Niedzielne obchody rozpoczęły się Mszą św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Program 1 Polskiego Radia o godz. 9.00, następnie o godz. 13:00 Telewizja Polonia transmitowała Mszę św. dla zagranicy. W sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach uroczystą Mszę św. odprawił kard. Stanisław Dziwisz. O godzinie 18:00 rozpoczęła się Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie z udziałem Prymasa Polski, Kard. Józefa Glempa.

Następnie o godzinie 20:10 na warszawskim Placu Zamkowym rozpoczął się wyjątkowy koncert "Tajemnica Światła - Pieśń o Janie Pawle II. Na dwóch scenach o łącznej powierzchni ponad 500 metrów kw. wystąpili muzycy, m.in. Justyna Steczkowska, Maria Peszek, Grzegorz Markowski, Janusz Radek, Michał Bajor, a także aktorzy: Jan Peszek, Jan Frycz, Jerzy Zelnik i Olgierd Łukaszewicz.

Późnym popołudniem, o godz. 18:00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie z Jeanem Vanier, legendarnym założycielem wspólnoty Arka (L'Arche) - działającej w 30 krajach, w tym również w Polsce. L'Arche jest wspólnotą, w której razem żyją i pracują osoby z upośledzeniem umysłowym oraz asystenci, którzy na pewien czas lub na stałe decydują się być w Arce. W poniedziałek, 16 października o godz. 12 Jean Vanier wystąpi na specjalnej konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Z okazji Dnia Papieskiego list pasterski przygotował Episkopat Polski. W przesłaniu tym, odczytywanym we wszystkich kościołach w Polsce 8 października biskupi zauważyli m.in., że współczesny człowiek zagrożony jest pokusą całkowitej autonomii wobec Boga a także egoizmem i obojętnością wobec bliźniego. Podkreślili przy tym, że "miłość domaga się służby".

W tym roku Dniowi Papieskiemu towarzyszy akcja SMS-owa. Od 1 do 17 października wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0400 207 401 (koszt 2,48 zł z VAT), można zasilić fundusz stypendialny Fundacji na rzecz stypendiów dla młodzieży.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Każdemu z tych wymiarów odpowiadają poszczególne wydarzenia składające się na cały przebieg Dnia Papieskiego.

Głównym organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", powołana do życia przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r., jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Zadania te są realizowane m.in. poprzez przyznawanie nagród TOTUS (w tym roku specjalna gala odbyła się 7 października), prowadzenie programu stypendialnego dla niezamożnej, ale uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości oraz organizację konkursów akademickich we współpracy z wyższymi uczelniami.

Tradycyjnie już w stolicach wszystkich polskich diecezji oprócz uroczystych Mszy św. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II i Apeli Jasnogórskich gromadzących wieczorem rzesze mieszkańców miast i wiosek, przygotowywane są różnego typu inicjatywy upamiętniające postać papieża Wojtyły.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama