O wszystkich etapach swej podróży do Bawarii Benedykt XVI mówił podczas audiencji generalnej na Placu świętego Piotra. Kolejny raz wyjaśnił fragment przemówienia na Uniwersytecie w Ratyzbonie, który wzbudził falę protestów w świecie islamskim.
Następnego dnia rano, w środę 13 września, w Alte Kapelle (Starej Kaplicy) w Ratyzbonie, gdzie przechowywany jest cudowny obraz Maryi, namalowany - zgodnie z miejscową tradycją - przez Ewangelistę Łukasza, przewodniczyłem krótkiej liturgii poświęcenia nowych organów. Biorąc za punkt wyjścia strukturę tego instrumentu, złożonego z wielu piszczałek różnych rozmiarów, które są jednak z sobą doskonale zgrane, przypomniałem obecnym o tym, że różne posługi, dary i charyzmaty działające we wspólnocie Kościoła, mają dążyć do tego, aby pod kierunkiem Ducha Świętego tworzyć jedną harmonię wysławiania Boga oraz miłości do braci.
Ostatnim etapem w czwartek 14 września była Fryzynga. Czuje się z nią szczególnie związany, gdyż święcenia kapłańskie przyjąłem właśnie w tamtejszej katedrze, pod wezwaniem Najświętszej Maryi i św. Korbiniana, ewangelizatora Bawarii. I właśnie w katedrze odbyło się ostatnie spotkanie przewidziane w programie - z kapłanami i diakonami stałymi. Przeżywając na nowo emocje moich własnych święceń kapłańskich, przypomniałem obecnym o obowiązku współpracy z Panem w budzeniu nowych powołań w służbie "żniwa", które także dziś jest "wielkie" i wezwałem ich do pielęgnowania życia wewnętrznego jako priorytetu duszpasterstwa, aby nie stracić kontaktu z Chrystusem - źródłem radości w codziennych trudach tej posługi.
Podczas ceremonii pożegnania, dziękując raz jeszcze wszystkim, którzy współpracowali w realizacji wizyty, powtórzyłem im jej główny cel: przypomnieć moim rodakom odwieczne prawdy Ewangelii i utwierdzić wierzących w ich przywarciu do Chrystusa, Syna Boga wcielonego, zmarłego i zmartwychwstałego dla nas. Niech Maryja, Matka Kościoła, pomoże nam otworzyć serca i umysły na Tego, który jest "Drogą, Prawdą i Życiem" (J 14, 16). O to modliłem się i o to proszę was wszystkich, bracia i siostry, byście również wy nie przestawali się modlić, serdecznie dziękując wam za miłość, z jaką towarzyszycie mojej codziennej posłudze pasterskiej. Dziękuję wam wszystkim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.