Negatywne przyjęcie przemówienia Benedykta XVI na Uniwersytecie w Ratyzbonie przez niektóre środowiska islamskie to jeden z pierwszych efektów opuszczenia Watykanu przez abp. Michaela Fitzgeralda, byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - uważa dr Agata Skowron-Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
- Benedykt XVI skonstruował doskonały wykład, w którym jednak za mało było dyplomacji niezbędnej przy wypowiedziach papieskich - twierdzi dr Agata Skowron-Nalborczyk. Jej zdaniem zabrakło rady eksperta, który nie tylko zna się na świecie islamu, ale też byłby w stanie przewidzieć reakcje niektórych środowisk muzułmańskich na wyrwany przez media z kontekstu cytat.
- Wydaje mi się, że to jest jeden z pierwszych efektów odejścia z Watykanu abp. Michaela Fitzgeralda, przewodniczącego dawnej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, połączonej obecnie z Papieską Radą Kultury. Abp Fitzgerald jest jednym z lepszych islamologów współczesnych. Wiele lat spędził w świecie arabskim. Ma ogromną wiedzę na temat obyczajowości i mentalności wyznawców islamu - stwierdza.
Agata Skowron-Nalborczyk przypomniała, że wiele organizacji muzułmańskich wycofało się ze swoich radykalnych antypapieskich stwierdzeń, gdy dotarł do nich kontekst słów Benedykta XVI.
- Niestety wypowiedzi łagodzące to nie są wypowiedzi medialne i nie trafiają do szerokiej rzeszy odbiorców - stwierdziła. Co więcej, jak podkreśla, w islamie nie ma hierarchii duchownych i obowiązku słuchania autorytetów. Każdy odpowiada sam przed Bogiem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.