Zabrakło eksperta

KAI

publikacja 19.09.2006 15:53

Negatywne przyjęcie przemówienia Benedykta XVI na Uniwersytecie w Ratyzbonie przez niektóre środowiska islamskie to jeden z pierwszych efektów opuszczenia Watykanu przez abp. Michaela Fitzgeralda, byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - uważa dr Agata Skowron-Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

- Benedykt XVI skonstruował doskonały wykład, w którym jednak za mało było dyplomacji niezbędnej przy wypowiedziach papieskich - twierdzi dr Agata Skowron-Nalborczyk. Jej zdaniem zabrakło rady eksperta, który nie tylko zna się na świecie islamu, ale też byłby w stanie przewidzieć reakcje niektórych środowisk muzułmańskich na wyrwany przez media z kontekstu cytat.

- Wydaje mi się, że to jest jeden z pierwszych efektów odejścia z Watykanu abp. Michaela Fitzgeralda, przewodniczącego dawnej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, połączonej obecnie z Papieską Radą Kultury. Abp Fitzgerald jest jednym z lepszych islamologów współczesnych. Wiele lat spędził w świecie arabskim. Ma ogromną wiedzę na temat obyczajowości i mentalności wyznawców islamu - stwierdza.

Agata Skowron-Nalborczyk przypomniała, że wiele organizacji muzułmańskich wycofało się ze swoich radykalnych antypapieskich stwierdzeń, gdy dotarł do nich kontekst słów Benedykta XVI.

- Niestety wypowiedzi łagodzące to nie są wypowiedzi medialne i nie trafiają do szerokiej rzeszy odbiorców - stwierdziła. Co więcej, jak podkreśla, w islamie nie ma hierarchii duchownych i obowiązku słuchania autorytetów. Każdy odpowiada sam przed Bogiem.