Dziś ostatni dzień podróży apostolskiej Benedykta XVI do Bawarii. Papież opuści Ratyzbonę, w której przebywa od poniedziałku 11 września, i uda się do Fryzyngi. W tamtejszej katedrze o godz. 10.45 spotka się z księżmi z całej Bawarii
Licząca 47 800 mieszkańców Fryzynga (Freising) jest jednym z najstarszych miast bawarskich. Joseph Ratzinger mieszkał tu jako student seminarium duchownego, wykładowca, teolog, arcybiskup i kardynał. 29 czerwca 1951 r. z rąk kardynała Michaela von Faulhabera przyjął święcenia kapłańskie, następnie przez rok pracował w seminarium duchownym jako wykładowca i przy katedrze prowadził grupę młodzieżową. W latach 1954-57 wykładał dogmatykę i teologię w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej.
24 czerwca 1977 r. na Marienplatz przywitano Jozepha Ratzingera jako nowego arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, a we wrześniu jako kardynała. Jako arcybiskup i kardynał wielokrotnie uczestniczył tu w obchodach św. Korbiniana, w święceniach seminarzystów, przewodniczył zebraniom biskupów. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary nieoficjalnie odwiedzał tu przyjaciół i znajomych. Z herbu miasta Fryzyngi Benedykt XVI przyjął niektóre elementy swojego herbu papieskiego: Murzyna, niedźwiedzia i muszlę.
Na obrzeżach Fryzyngi znajduje się małe XVIII-wieczne sanktuarium Wallfahrtskirche zum Gegeisselten Heiland in der Wies i kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła odwiedzane przez Josepha Ratzingera i jego brata Georga. 20 km od miasta, w Scheyern, mieści się opactwo benedyktyńskie, którego początki sięgają 1119 r. W kaplicy tego kościoła przechowuje się relikwie Krzyża Świętego, sprowadzone dzięki staraniom kard. Ratzingera. W 1980 r. kardynał wybrał opactwo jako miejsce swoich rekolekcji. Mieszkał wtedy w pokoju biskupim za furtą klasztorną i uczestniczył w życiu mnichów.
O godz. 12.15 na lotnisku im. Franza Josepha Straussa w Monachium rozpocznie się ceremonia pożegnalna. Pół godziny później samolot z Benedyktem XVI na pokładzie odleci do Rzymu, gdzie spodziewany jest o godz. 14.30.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.