Zaskoczenie gorącym przyjęciem Benedykta XVI w ojczyźnie dominuje w medialnych relacjach z pierwszego dnia papieskiej pielgrzymki do Bawarii.
Wiedeński „Die Presse” podaje, że ojca świętego witało w Monachium około 150 tysięcy osób, a jego wizyta będzie służyła umocnieniu niemieckiego Kościoła. Inny austriacki dziennik – „Kurier” swoją relację ze stolicy Bawarii opatruje tytułem „Natarcie na papieża Benedykta – supergwiazdę”. Zaznacza, że w spotkaniach z ojcem świętym liczny udział biorą także Austriacy.
Z kolei prasa czeska zwraca uwagę na sporą ilość transmisji telewizyjnych z papieskiej pielgrzymki, a także na dużą troskę o bezpieczeństwo Benedykta XVI i pielgrzymów. Amerykański „New York Times” cytuje wypowiedziane w samolocie słowa papieża, w których podkreślił on żywotność Kościoła w swej ojczyźnie oraz tkwiące w nim wielkie zasoby energii.
Włoski dziennik „La Repubblica” zamieszcza ciekawą rozmowę z protestanckim biskupem Jürgenem Johannesdotterem, który w niemieckim kościele ewangelickim odpowiada za relacje ekumeniczne. Duchowny wskazuje na znaczenie, jakie dla dzieła jedności chrześcijan odegrał pontyfikat Jana Pawła II oraz prace obecnego papieża. „Gdyby protestanci uczestniczyli w konklawe, zapewne oddaliby swe głosy na takie osobowości jak Karol Wojtyła czy Joseph Ratzinger” – stwierdził przedstawiciel niemieckich ewangelików. Tematykę ekumeniczną podjął też włoski dziennik katolicki „Avennire”.
W obszernej relacji gazeta cytuje wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Horsta Köhlera. W ich rozmowach z ojcem świętym ważnym tematem było zagadnienie jedności chrześcijan. Mówiono też o dialogu z islamem, integracji muzułmanów w społeczeństwie niemieckim oraz wyzwaniach związanych z traktatem konstytucyjnym Unii Europejskiej. Angela Merkel podkreśliła, że w przyszłym półroczu, podczas przewodnictwa niemieckiego w Unii, będzie starała się o umieszczenie w unijnej konstytucji odniesienia do chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.