Dzień Papieski Benedykta XVI

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła po raz pierwszy obchodzimy w Polsce Dzień Papieski w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Z tej okazji w kościołach w naszej Ojczyźnie w sposób szczególny będziemy modlić się w intencji Papieża. Odprawiane będą Msze św. dziękczynne za Ojca Świętego i w intencji jego dalszej posługi.
O obchodach Dnia Papieskiego Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu ubiegłego roku. W Warszawie Msze św. dziękczynne za pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski odprawią: w archikatedrze św. Jana - Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp (godz. 11.00), w bazylice Świętego Krzyża (godz. 16.30) nuncjusz apostolski ks. abp Józef Kowalczyk.

29 czerwca - uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, tradycyjnie w Kościele powszechnym jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na papieską działalność charytatywną, zwane świętopietrzem.

Od kilku lat w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski Jana Pawła II - w niedzielę poprzedzającą 16 października, w kolejne rocznice wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jego ogólnopolskie obchody tradycyjnie organizuje Fundacja Nowego Tysiąclecia, która tego dnia zbiera pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Zbiega się z nim państwowy dzień Papieski, ustanowiony przez Sejm na16 października każdego roku.

Na Dzień Papieski w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI nie bez przyczyny biskupi wybrali termin 29 czerwca - uroczystość świętych Piotra i Pawła. Tradycyjnie w Kościele powszechnym jest to dzień szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem. "W Polsce świętopietrze zbierają księża proboszczowie w parafiach, przekazują je do kurii diecezjalnych, a biskupi do nuncjatury apostolskiej, skąd pieniądze wysyłane są do Watykanu" - powiedział KAI ks. Witold Adamczewski z nuncjatury apostolskiej w Warszawie.

Można też wspierać działalność charytatywną Stolicy Apostolskiej wpłacając w dowolnym terminie pieniądze na poczcie na rachunek bieżący Stolicy Apostolskiej bądź dokonać przelewu na jej konto w Unicredit Banca. Nowością jest możliwość przelewu z karty kredytowej w internecie, pod adresem www.vatican.va. W każdej chwili można też wysłać datek w postaci czeku, wystawionego na «Jego Świątobliwość Papieża Benedykta XVI, 00120 Citta' del Vaticano".

Świętopietrze wprowadzili po raz pierwszy u siebie w VIII wieku nawróceni Anglicy pod nazwą "Denarius Sancti Petri".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama