Trzysta tysięcy pielgrzymów entuzjastycznie witało Benedykta XVI, który przybył na Jasną Górę.
Papieski helikopter wylądował po południu na placu przed Domem Pielgrzyma przy jasnogórskim sanktuarium w drugim dniu swojego pobytu w Polsce. Papież przybył, aby modlić się przed wizerunkiem Czarnej Madonny i spotkać z przedstawicielami zakonów, instytutów świeckich, seminarzystami i członkami ruchów i stowarzyszeń świeckich.
Niezwłocznie po przybyciu Papież udał się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie przywitali go witali przedstawiciele zakonów - wyżsi przełożeni żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, instytutów świeckich oraz przeorysze klasztorów klauzurowych. Ponadto liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz przedstawiciele kleryków. Zgromadzeni wznosili okrzyki "Kochamy Ciebie!"
Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski przypomniał, że Benedykt XVI przybył do sanktuarium jako drugi w historii Papież i że Jasna Góra gości Ojca Świętego już po raz siódmy, bowiem wcześniej sześć razy modlił się tu Jan Paweł II.
Generał paulinów podkreślił, że na Jasnej Górze trwa nieustanna modlitwa za Ojca Świętego. Już od wyboru Jana XXIII odprawiana jest codziennie przed Obrazem Matki Bożej, o godz. 18.30 Msza św. za następcę św. Piotra. Każdego dnia paulini modlą się też w intencjach Ojca Świętego podczas Apelu Jasnogórskiego. Zapewnił też, że przez cały czas trwania każdej pielgrzymki apostolskiej Papieża paulini trwają na czuwaniu modlitewnym dzień i noc, modląc się o dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej.
Benedykt XVI przekazał jasnogórskiemu sanktuarium Złota Różę, którą 40 lat temu chciał osobiście przekazał papież Paweł VI podczas obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. Jak przypomniano w obecności Benedykta XVI - komunistyczne władze nie wpuściły wówczas Papieża do Polski. Dar umieszczony w drewnianej, ozdobnej skrzynce ustawiono na ołtarzu pod obrazem Czarnej Madonny. Papieski gest wierni zgromadzeni w kaplicy Cudownego Obrazu nagrodzili gorąca owacją.
Benedykt XVI modlił się przez chwilę klęcząc przed wizerunkiem Czarnej Madonny, po czym udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.
Z Kaplicy Cudownego Obrazu Banedykt XVI przeszedł na Wały Jasnogórskie, gdzie przywitał go metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Przypomniał on, że Jasna Góra jest miejscem "omadlanym od wieków przez miliony pielgrzymów". "Jest to wielka świętość dla nas katolików, dla chrześcijan, dla Polaków. Tu, przed Cudownym obrazem Matki Bożej ślubujemy, przyrzekamy, oddajemy się w macierzyńską niewolę miłości za Kościół i zawierzamy. Tu, jak mówił Sługa Boży Jan Paweł II, zawsze czuliśmy się wolni i tu umacniamy się wciąż w Chrystusie, bo tylko On może zachować prawdziwą wolność" - mówił metropolita częstochowski.
"Otwieramy na oścież nasze serca, by słuchać Twoich słów. Utwierdzaj nas w wierze, abyśmy wzorem Matki Najświętszej zawsze pozostali wierni Bogu, Chrystusowi, Kościołowi i jego Pasterzom" - apelował abp Nowak. Po powitaniu metropolity częstochowskiego w uroczystej procesji został wzniesiony Najświętszy Sakrament.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.