W Izraelu z dużym zainteresowaniem obserwowane są przygotowania do wizyty Benedykta XVI w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Z perspektywy izraelskiej ten punkt pielgrzymki jest najważniejszy.
Obóz Auschwitz-Birkenau jest największym żydowskim cmentarzyskiem i najbardziej tragicznym miejscem w dziejach narodu żydowskiego. Naziści zgładzili tam prawie milion Żydów. Komentatorzy podkreślają, że wizyta papieża narodowości niemieckiej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym ma historyczną wagę. Zarazem sytuuje się w programie Benedykta XVI pogłębiania dialogu katolicko-żydowskiego.
Znakiem akceptacji tego dialogu będzie znacząca reprezentacja żydowska w czasie pobytu Benedykta XVI w obozie Auschwitz - Birkenau. Przyjedzie delegacja Żydów z Izraela, przedstawiciele światowych organizacji żydowskich, oraz Żydzi polscy. Izraelska prasa przypomina też historyczne znaczenie wizyty w obozie Auschwitz – Birkenau poprzedniego papieża - Jana Pawła II i upamiętnienie przez niego żydowskich ofiar Holokaustu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.