Izrael: Pielgrzymka w centrum uwagi

W Izraelu z dużym zainteresowaniem obserwowane są przygotowania do wizyty Benedykta XVI w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Z perspektywy izraelskiej ten punkt pielgrzymki jest najważniejszy.

Obóz Auschwitz-Birkenau jest największym żydowskim cmentarzyskiem i najbardziej tragicznym miejscem w dziejach narodu żydowskiego. Naziści zgładzili tam prawie milion Żydów. Komentatorzy podkreślają, że wizyta papieża narodowości niemieckiej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym ma historyczną wagę. Zarazem sytuuje się w programie Benedykta XVI pogłębiania dialogu katolicko-żydowskiego.

Znakiem akceptacji tego dialogu będzie znacząca reprezentacja żydowska w czasie pobytu Benedykta XVI w obozie Auschwitz - Birkenau. Przyjedzie delegacja Żydów z Izraela, przedstawiciele światowych organizacji żydowskich, oraz Żydzi polscy. Izraelska prasa przypomina też historyczne znaczenie wizyty w obozie Auschwitz – Birkenau poprzedniego papieża - Jana Pawła II i upamiętnienie przez niego żydowskich ofiar Holokaustu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama