Na Jasnej Górze trwa triduum wielkiej modlitwy przed papieską pielgrzymką.
W Kaplicy Matki Bożej z udziałem konwentu jasnogórskiego, odprawiana jest wspólnotowa Msza św., a podczas każdej Eucharystii zanoszone są prośby o błogosławione owoce spotkania z Piotrem naszych czasów. W chórze klasztornym paulini modlą się nieustannie.
Rozpoczynając triduum o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry, przypomniał, że intencją modlitw jest wizyta Benedykta XVI. O. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru, podkreślił, że przez wstawiennictwo Matki Bożej zanoszone są prośby nie tylko za Ojca Świętego, o potrzebne dla niego łaski, siły i zdrowie, ale także o otwartość naszych serc, byśmy "jak najpełniej przyjęli to, co w imieniu Chrystusa chce do nas skierować".
Zdaniem o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, pielgrzymka Benedykta XVI na Jasną Górę, raz jeszcze przypomni Polakom o naszej narodowej więzi z Maryją.
"Ojciec Święty doskonale czuje nasze polskie przywiązanie do Matki Bożej. Kiedy przyjmował polskich biskupów w czasie wizyty ad limina mówił, że są odpowiedzialni za kształtowanie tożsamości chrześcijańsko-narodowej - mówił o. Zachariasz. - Jasna Góra jest miejscem, gdzie ta tożsamość musi coraz bardziej dojrzewać" - powiedział zakonnik i dodał, że kiedy Jan Paweł II zwracał się do świata mówił "nie lękajcie", zaś Benedykt XVI dopowiedział, "gdyż Bóg jest miłością". Maryja jest wzorem jak tę miłość przyjmować i jak nią żyć - zauważył o. Zachariasz.
W ramach przygotowań na spotkanie z Benedyktem XVI o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej paulini celebrują wspólnotową Mszę św., a po niej nabożeństwo majowe. Podczas każdej Eucharystii w modlitwie wiernych jest wezwanie o dobre przeżycie papieskiej pielgrzymki.
Duchowe przygotowania do spotkania z Papieżem na Jasnej Górze trwają już od dawna. W tej intencji codziennie ofiarowana jest modlitwa różańcowa, odprawiane są Msze św., zanoszone są prośby podczas Apelu Jasnogórskiego. W chórze klasztornym o błogosławione owoce papieskiej pielgrzymki modlą się jasnogórscy zakonnicy.
Kulminacyjnym punktem przygotowań duchowych będą piątkowe godziny przed przylotem Ojca Świętego do Sanktuarium. Od rana 26 maja na Szczycie i Błoniach będzie trwało modlitewne czuwanie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.