Łódź nr "1" dla Benedykta XVI od flisaków

Benedykt XVI otrzyma w darze od flisaków pienińskich miniaturę łodzi flisackiej z numerem "1". Przekazanie prezentu nastąpi podczas wizyty Ojca Świętego w Krakowie. Makietę wręczą Papieżowi jednak nie flisacy, bo nie zostało to przewidziane w ceremonii. Dar dotrze do Papieża za pośrednictwem krakowskiej kurii.

"Moim marzeniem było, żeby delegacja flisaków ofiarowała miniaturę łodzi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymki do ojczyzny, jednak się to nie udało" - mówi Jan Sienkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Kiedy został prezesem Stowarzyszenia, zwrócił się za pośrednictwem swojego proboszcza, ks. Kazimierza Turakiewicza, do krakowskiej kurii z propozycją, by flisacy podczas Mszy odprawianej przez Benedykta XVI na Błoniach mogli złożyć mu w darze miniaturę łodzi flisackiej.

ſódź będzie oznaczona numerem "1", bo tratwą z takim właśnie numerem płynął przełomem Dunajca w 1986 roku ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, a obecny papież Benedykt XVI. Nie spełni się jednak marzenie prezesa Jana Sienkiewicza, by makietę przekazała Ojcu Świętemu delegacja flisaków. Miniaturę łodzi flisacy przekażą już w najbliższą niedzielę ks. bp. Józefowi Guzdkowi podczas dokonywanej przez niego wizytacji parafii.

Miniatura, wyrzeźbiona w drewnie świerkowym, składa się z pięciu elementów umocowanych sznurkiem; ozdobiono ją imitacją cetyny góralskiej. 70-centymetrowa miniłódź flisacka wykonana została przez zakład pamiątkarski w Sromowcach Niżnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama