Będą niespodzianki w czasie pielgrzymki?

Już wiadomo, że papież zmieni ustalony wcześniej porządek pielgrzymki i zatrzyma się np. przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie - zapewnia Życie Warszawy.

W piątek przedstawiciele archidiecezji warszawskiej oraz stołeczni urzędnicy podali szczegóły jednego z dwóch głównych papieskich nabożeństw w Polsce (drugie zostanie odprawione na krakowskich Błoniach).

Pl. Piłsudskiego zostanie podzielony na kilka sektorów dla wiernych. Wyznaczone zostaną miejsca dla kombatantów (w okolicy biurowca Metropolitan) oraz dla osób niepełnosprawnych (w pobliżu ul. Królewskiej). Jak podkreśla biskup Piotr Jarecki, główny kościelny koordynator pielgrzymki na terenie Warszawy, na sektory zostanie podzielony tylko plac, a jego otoczenie już nie. – Zapraszamy do udziału w nabożeństwie 26 maja o godz. 9.30 nie tylko osoby, które otrzymają wejściówki, ale również innych wiernych. Na teren Ogrodu Saskiego, pl. Teatralnego i okolic będzie można przyjść, nie mając żadnych oficjalnych zaproszeń – mówi bp Jarecki.

– W okolicy placu będzie wystawionych siedem telebimów, tak by nawet z daleka można było śledzić to, co dzieje się na ołtarzu – dodaje ks. prałat Andrzej Przekaziński, jeden z koordynatorów papieskiej wizyty w stolicy. Bp Jarecki ujawnił, ile będzie wejściówek do sektorów na placu. Dokładnie 101,8 tys. Tymczasem zainteresowanie jest co najmniej pięć razy większe. 11-12 maja warszawskie parafie otrzymają bilety do podziału między wiernych. Zapewne będą one rozdawane w czasie mszy w niedzielę 14 maja. Kto chce być na nabożeństwie blisko ołtarza, musi zdobyć karnet w swoim kościele.

Aurelia Ostrowska, szefowa Biura Polityki Zdrowotnej Ratusza, poinformowała, że służba zdrowia jest przygotowana do obsługi pielgrzymów. – My spodziewamy się nawet do miliona wiernych. Mamy zapewnione miejsca w 15 szpitalach stacjonarnych oraz ośmiu polowych, w których będzie po czterech lekarzy i po pięć pielęgniarek. Szpitale polowe będą wyposażone w defibrylatory, EKG, zestawy leków ratujących życie. Wizytę papieża będzie zabezpieczać ogółem około 50 karetek, jeden śmigłowiec i jeden samolot medyczny. Nasze punkty opieki powstaną także na dworcach: Centralnym, Zachodnim i Wschodnim – wylicza Ostrowska.

Wokół pl. Piłsudskiego powstanie też kilka punktów dla osób zagubionych (chodzi np. o dzieci). Przy hotelu Sofitel Victoria powstanie duży punkt informacyjny. Jak zapowiedział Bartłomiej Biskup z Urzędu m.st. Warszawy, papamobile zatrzyma się w trzech niewymienianych do tej pory miejscach: przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, przy Umschlagplatzu i przy Katedrze Polowej WP na Długiej.

Papież pozdrowi i pobłogosławi warszawiaków czekających w tych miejscach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama