Niedzielne beatyfikacje - sylwetki Sług Bożych

W najbliższą niedzielę odbędą się dwie beatyfikacje, podczas których na ołtarze wyniesieni zostaną trzej Słudzy Boży.

Arcybiskup większy obrządku syromalabarskiego przewodniczyć będzie z upoważnienia papieża beatyfikacji ks. Augustyna Thevarparampila. Kard. Varkey Vithayathil ogłosi go błogosławionym w Ramapuram na południu Indii, gdzie sługa Boży zmarł 33 lata temu. W uroczystości weźmie udział nuncjusz apostolski w Indiach, abp Pedro López Quintana, ponad 100 biskupów, kilkuset księży i tysiące wiernych.

Ks. Thevarparampil był kapłanem diecezjalnym. Prawie całe 82-letnie życie spędził w mieście Ramapuram w południowoindyjskim stanie Kerala, na terenie syromalabarskiej diecezji Palai. Kerala jest stanem o największej w Indiach liczbie chrześcijan. Stanowią tam oni ok. 20-u % ludności. Sługa Boży poświęcił się całkowicie posłudze najuboższym i zepchniętym na margines społeczny, którzy nie należą do żadnej z kast i zwani są „niedotykalnymi” albo dalitami. Opiekował się nimi niezależnie od ich przynależności religijnej. Nazywano go „Kunjacham”, czyli „małym księdzem”, albo też „apostołem dalitów”. Gdy ks. Augustyn Thevarparampil zmarł w rodzinnym mieście, jego grób stał się celem nieustannych pielgrzymek. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 14 lat po jego śmierci, w roku 1987.

Tego samego dnia, na placu katedralnym w Mediolanie tamtejszy arcybiskup, kard. Dionigi Tettamanzi, przewodniczyć będzie beatyfikacji dwóch mediolańskich kapłanów diecezjalnych. Do chwały ołtarzy wyniesieni zostaną słudzy Boży Luigi Biraghi i Luigi Monza. W uroczystości weźmie udział jako legat papieski kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Oczekuje się przybycia ponad 10 tys. wiernych.

Ks. Luigi Braghi żył w XIX wieku. Zmarł w roku 1879, mając 77 lat. Był profesorem seminarium i wiceprefektem Biblioteki Ambrozjańskiej, wybitnym znawcą patrologii i archeologii. Nawiązując do ideałów dziewictwa konsekrowanego kultywowanych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, założył zgromadzenie żeńskie pod wezwaniem św. Marceliny, rodzonej siostry św. Ambrożego. Zajmują się one wychowaniem dziewcząt.

Drugim z nowych mediolańskich błogosławionych będzie ks. Luigi Monza. Zmarł on w roku 1954, mając 56 lat. Opiekował się młodzieżą, ubogimi, cierpiącymi i prześladowanymi. Przed wojną sam był prześladowany przez faszystów. Fałszywie oskarżony przez nich, był przez 4 miesiące więziony. Podczas wojny troszczył się o rodziny parafian wysłanych na front. Ukrywał partyzantów i wielu z nich uratował życie. Po wyzwoleniu stawał też w obronie faszystów i kolaboracjonistów, którym zagrażały akty przemocy. Założył instytut świecki Małych Apostołek Miłości. Powierzył im zadanie wnoszenia we współczesne społeczeństwo miłości na wzór pierwszych chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg