Chcą być jak najbliżej Benedykta XVI

Nieco ponad sto tysięcy zaproszeń na mszę odprawianą przez Benedykta XVI szykuje kuria warszawska. To trzy razy mniej niż chętnych - informuje Życie Warszawy.

Ojciec Święty Benedykt XVI odprawi mszę świętą na pl. Piłsudskiego 26 maja o godzinie 9.30, w drugim dniu swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Wstęp do wyznaczonych na placu sektorów będą miały jedynie osoby ze specjalnymi zaproszeniami.

– Na placu zmieści się najwyżej 140 tys. osób. Blisko 4 tys. miejsc będzie zarezerwowanych w sektorze dla vipów – szacuje Mirosław Szymanek z miejskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Według kurii warszawskiej, wejściówek na mszę papieską będzie rozdanych nieco ponad sto tysięcy. Chodzi o to, by jej uczestnicy uniknęli tłoku i przepychanek. Zaproszenia będzie można odbierać w połowie maja w swojej parafii. W większości obowiązywać będzie zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Proboszczowie zgłosili już do kurii liczbę parafian zainteresowanych takimi wejściówkami. Przykładowo, parafia św. Marii Magdaleny zamówiła ich tysiąc. Rekordziści (np. jedna z parafii na Pradze) chcą zdobyć nawet pięć razy więcej. – Nie mają szans. Nasza kuria zamówiła 100 tys. wejściówek i już wiemy, że tyle na pewno nie dostaniemy – mówi ksiądz kanclerz Wojciech Lipka z archidiecezji warszawsko-praskiej. – Ci, którzy nie dostaną się do sektorów, też będą mogli wziąć udział w spotkaniu z papieżem. Miejsca wokół placu jest dość – pociesza.

Wciąż nie wiadomo, czy zaproszenia nie będą obowiązywały także w Ogrodzie Saskim. Dziś zapadnie w tej sprawie decyzja. Wiadomo za to, że zostaną tam rozstawione telebimy. Staną one również m.in. na placach: Bankowym, Teatralnym i Zamkowym.

Ilu wiernych weźmie udział we mszy? Ratusz i Episkopat Polski nie wykluczają, że nawet milion. – Do dziś mamy informacje o przyjeździe sześciuset autokarów. Ich liczba na pewno jeszcze się podwoi – ocenia Mirosław Szymanek. Miasto zorganizuje parkingi m.in. przy zajezdniach na Inflanckiej, Chełmskiej i na Służewcu. – Jeśli okaże się, że parkingów jest za mało, weźmiemy pod uwagę cztery inne lokalizacje – dodaje Mirosław Szymanek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg