Benedykt XVI pozdrowił organizatorów i uczestników w XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.
W przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie Papież nawiązał do obchodzonego w sobotę XIV Światowego Dnia Chorego.
Pozdrawiając zgromadzonych licznie na placu św. Piotra pielgrzymów przypomniał o 75. rocznicy założenia Radia Watykańskiego. Zwracając się do Polaków Ojciec Święty zawierzył chorych opiece Matki Bożej.
Papież nawiązał do obchodzonego 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Panny z Lourdes, Światowego Dnia Chorego, którego główne uroczystości odbyły się w Adelajdzie w Australii. Przypomniał, że jego tematem był problem zdrowia umysłowego.
- Chrystus jest prawdziwym lekarzem ludzkości, którego Ojciec niebieski posłał na świat, by uleczył człowieka, naznaczonego na ciele i na duchu przez grzech i jego następstwa - podkreślił Benedykt XVI i nawiązał do dzisiejszej Ewangelii wg. Marka, w której jest mowa o uzdrowieniu trędowatego przez Chrystusa.
- Widzimy tutaj jakby esencję całej historii zbawienia: ten gest Jezusa, który wyciąga dłoń i dotyka pokrytego ranami ciała osoby, która Go błaga, wyraża w sposób doskonały wolę Boga, by uzdrowić upadłe stworzenie, przywracając mu życie "w obfitości", życie wieczne, pełne, szczęśliwe. Chrystus jest "prawicą" Boga wyciągniętą do ludzkości, ażeby mogła wydostać się z ruchomych piasków choroby i śmierci i stanąć na nogi na twardej skale Bożej miłości - mówił Benedykt XVI.
Na zakończenie Ojciec Święty zawierzył Matce Bożej "wszystkich chorych, zwłaszcza tych, którzy we wszystkich stronach świata, obok braku zdrowia, znoszą także na samotność, nędzę i marginalizację".
- Szczególną myśl kieruję do tych, którzy w szpitalach i w innych ośrodkach zdrowia opiekują się chorymi i zabiegają o ich powrót do zdrowia. Niechaj Najświętsza Dziewica pomoże każdemu znaleźć pociechę na ciele i na duszy dzięki właściwej opiece medycznej i miłości braterskiej, która potrafi wyrazić się w konkretnej i solidarnej trosce - powiedział Papież.
Po modlitwie Anioł Pański Papież pozdrowił uczestników w XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. - Kieruję serdeczne pozdrowienie do organizatorów, kierownictwa MKOl i do wszystkich zawodników, przybyłych ze wszystkich stron świata. Życzę, aby te piękne zawody sportowe odbywały się pod znakiem olimpijskich wartości lojalności i braterstwa, przyczyniając się w ten sposób do pokoju między narodami - powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty przypomniał też o 75. rocznicy inauguracji Radia Watykańskiego i pierwszego radiowego orędzia do świata papieża Piusa XI, który uczonemu Gugliemo Marconiemu powierzył zadanie budowy stacji radiowej w Watykanie.
- Przy pomocy narzędzia, jakim jest radio, a potem i telewizji, przesłanie Ewangelii oraz słowo Papieży mogą w sposób szybki i łatwy docierać do wszystkich ludzi - powiedział Papież.
Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do pielgrzymów z Polski Papież powiedział: "Pozdrawiam wszystkich Polaków. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Tych, którzy niosą ciężar cierpienia polecam opiece Maryi, którą wzywamy jako Uzdrowienie Chorych. Niech ofiarna miłość dodaje sił tym, którzy przychodzą chorym z pomocą. Wszystkim z serca błogosławię".
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.