Benedykt XVI pozdrowił organizatorów i uczestników w XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.
W przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie Papież nawiązał do obchodzonego w sobotę XIV Światowego Dnia Chorego.
Pozdrawiając zgromadzonych licznie na placu św. Piotra pielgrzymów przypomniał o 75. rocznicy założenia Radia Watykańskiego. Zwracając się do Polaków Ojciec Święty zawierzył chorych opiece Matki Bożej.
Papież nawiązał do obchodzonego 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Panny z Lourdes, Światowego Dnia Chorego, którego główne uroczystości odbyły się w Adelajdzie w Australii. Przypomniał, że jego tematem był problem zdrowia umysłowego.
- Chrystus jest prawdziwym lekarzem ludzkości, którego Ojciec niebieski posłał na świat, by uleczył człowieka, naznaczonego na ciele i na duchu przez grzech i jego następstwa - podkreślił Benedykt XVI i nawiązał do dzisiejszej Ewangelii wg. Marka, w której jest mowa o uzdrowieniu trędowatego przez Chrystusa.
- Widzimy tutaj jakby esencję całej historii zbawienia: ten gest Jezusa, który wyciąga dłoń i dotyka pokrytego ranami ciała osoby, która Go błaga, wyraża w sposób doskonały wolę Boga, by uzdrowić upadłe stworzenie, przywracając mu życie "w obfitości", życie wieczne, pełne, szczęśliwe. Chrystus jest "prawicą" Boga wyciągniętą do ludzkości, ażeby mogła wydostać się z ruchomych piasków choroby i śmierci i stanąć na nogi na twardej skale Bożej miłości - mówił Benedykt XVI.
Na zakończenie Ojciec Święty zawierzył Matce Bożej "wszystkich chorych, zwłaszcza tych, którzy we wszystkich stronach świata, obok braku zdrowia, znoszą także na samotność, nędzę i marginalizację".
- Szczególną myśl kieruję do tych, którzy w szpitalach i w innych ośrodkach zdrowia opiekują się chorymi i zabiegają o ich powrót do zdrowia. Niechaj Najświętsza Dziewica pomoże każdemu znaleźć pociechę na ciele i na duszy dzięki właściwej opiece medycznej i miłości braterskiej, która potrafi wyrazić się w konkretnej i solidarnej trosce - powiedział Papież.
Po modlitwie Anioł Pański Papież pozdrowił uczestników w XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. - Kieruję serdeczne pozdrowienie do organizatorów, kierownictwa MKOl i do wszystkich zawodników, przybyłych ze wszystkich stron świata. Życzę, aby te piękne zawody sportowe odbywały się pod znakiem olimpijskich wartości lojalności i braterstwa, przyczyniając się w ten sposób do pokoju między narodami - powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty przypomniał też o 75. rocznicy inauguracji Radia Watykańskiego i pierwszego radiowego orędzia do świata papieża Piusa XI, który uczonemu Gugliemo Marconiemu powierzył zadanie budowy stacji radiowej w Watykanie.
- Przy pomocy narzędzia, jakim jest radio, a potem i telewizji, przesłanie Ewangelii oraz słowo Papieży mogą w sposób szybki i łatwy docierać do wszystkich ludzi - powiedział Papież.
Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do pielgrzymów z Polski Papież powiedział: "Pozdrawiam wszystkich Polaków. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Tych, którzy niosą ciężar cierpienia polecam opiece Maryi, którą wzywamy jako Uzdrowienie Chorych. Niech ofiarna miłość dodaje sił tym, którzy przychodzą chorym z pomocą. Wszystkim z serca błogosławię".
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.