Dniem Pamięci Jana Pawła II stał się obchodzony 26 stycznia VI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Główne uroczystości odbyły się w auli sekcji "Bobolanum" Papieskiego Wydziału Teologicznego przy warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
Przypominając historię Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, obchodzonego od 2001 r., ks. Marek Danielewski, referent ds. dialogu z religiami niechrześcijańskimi Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, wyjaśnił, że celem takich spotkań jest "potwierdzenie wzajemnego szacunku, a także chęć odpowiedzi obu stron, tak muzułmańskiej jak i katolickiej, do podejmowania dialogu".
Ks. Danielewski podkreślił, że "pierwszą grupą, z którą kontakty te zawsze były i są najowocniejsze, jest grupa Tatarów mieszkających na terenie Polski od 600 lat. Pragniemy jednak, aby te kontakty rozszerzały się także na spotkania z braćmi muzułmanami, którzy w ostatnich latach coraz liczniej napływają do Polski z różnych stron świata" - zadeklarował duchowny. Z radością wskazał również, że centralne obchody Dnia Islamu każdego roku gromadzą coraz więcej uczestników i zaznaczył, że są to "spotkania sensu stricto modlitewne".
Wśród niemal 200 obecnych byli członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dyplomaci z państw arabskich i licznie zgromadzone siostry zakonne. Po zakończeniu spotkania liturgicznego odbyła się agapa.
Podobne spotkania katolików i muzułmanów o charakterze modlitewnym lub kulturalno-naukowym odbyły się także w Pieniężnie, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku i Krakowie.
Do obchodzenia tegorocznego Dnia Islamu jako Dnia Pamięci Jana Pawła II wezwała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, która w 2000 r. nadała Papieżowi tytuł Człowieka Dialogu. Będzie to "pierwszy Dzień Islamu bez Jana Pawła II. To jego działalność, nauczanie i osoba umocniły dialog chrześcijańsko-muzułmański, stały się inspiracją i zachętą do licznych inicjatyw w tym zakresie - do wspólnych modlitw chrześcijan i muzułmanów za pokój, które w Polsce w 1997 r. przerodziły się w powołanie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, a których znaczącym elementem jest Dzień Islamu" - czytamy w oświadczeniu Rady Wspólnej, podpisanym przez jej współprzewodniczących: Selima Chazbijewicza ze strony muzułmańskiej i Zdzisława Bieleckiego ze strony katolickiej.
"Dla nas, prowadzących dialog życia między islamem a chrześcijaństwem, drogowskazami były takie znaczące wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II jak spotkanie z młodymi muzułmanami na stadionie w Casablance czy odwiedziny w Wielkim Meczecie w Damaszku" - wyjaśniają autorzy oświadczenia. Podkreślają zarazem, że hołd Papieżowi z Polski oddają również muzułmanie, "dla których stał się on nadzieją na pokój i wzajemne podanie sobie ręki przez dwie religie i cywilizacje pomimo politycznych i militarnych konfliktów toczących się w Azji, Afryce, Europie, pomimo tragedii w Nowym Jorku, na przekór siłom dążącym do konfrontacji".
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.
Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku.