Dniem Pamięci Jana Pawła II stał się obchodzony 26 stycznia VI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Główne uroczystości odbyły się w auli sekcji "Bobolanum" Papieskiego Wydziału Teologicznego przy warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
W oświadczeniu Rada wyraża wdzięczność Kościołowi katolickiemu w Polsce "za tak powszechne modlitwy i liczne spotkania w Dniu Islamu, podejmowane w intencji pokoju i zgodnego współdziałania chrześcijan i muzułmanów, dla wspólnego dobra wszystkich ludzi". Chazbijewicz i Bielecki mają nadzieję, "że dzięki tym inicjatywom, spotykane u muzułmanów i chrześcijan: wzajemna niechęć, wrogość, niezrozumienie, uprzedzenia, stereotypy i przesądy ustąpią miejsca wzajemnemu poznaniu i poszanowaniu, podejmowaniu współodpowiedzialności za Polskę i świat".
Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów powołano w stołecznym Centrum Islamu 13 czerwca 1997 r., podczas spotkania międzyreligijnego w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Inicjatorem Dni i powołania Rady była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, której przedstawiciele nawiązali bardzo dobre kontakty z duchownymi muzułmańskimi podczas niesionej przez Fundację pomocy ofiarom wojny w Czeczenii.
Działania Rady, która nie ma odpowiedników w innych krajach, służą umacnianiu pokoju, zaniechaniu agresji we wzajemnych kontaktach, zapobieganiu konfliktom przez wzajemne poznanie i zrozumienie. Rada wydaje oświadczenia, organizuje sympozja poświecone dialogowi chrześcijańsko-muzułmańskiemu, a od 1998 r. współorganizuje spotkania modlitewne katolików i muzułmanów. To właśnie na jej prośbę Episkopat Polski ustanowił (poczynając od 2001 r.) dzień 26 stycznia Dniem Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.
Rada corocznie przyznaje tytuł Człowieka Dialogu osobom szczególnie oddanym idei dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Jej członkami są przede wszystkim muzułmanie i katolicy zamieszkali w Polsce, ale również poza jej granicami m.in. na Białorusi i Litwie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.