Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Izraela Mosze Kacawa.
25-minutowa rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze. Prezydent zaprosił Papieża do odwiedzenia tego kraju, co - jak poinformował po spotkaniu - "zostało przyjęte przez Papieża z wielką radością"
W czasie spotkania prezydenta Izraela Mosze Kacawa z Benedyktem XVI poruszono kwestię stosunków dwustronnych, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch porozumień, Układu Podstawowego w 1993 r. i porozumienia w sprawie uznania osobowości prawnej Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej z 1997 r. - poinformował o tym o. Ciro Benedettini, zastępca dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
- W związku z aktualną sytuacją w Ziemi Świętej przypomniano gościowi, że Stolica Apostolska przychylnie nastawiona jest do istnienia i współpracy między obu państwami, Izraelem i Autonomią Palestyńską - dodał zastępca rzecznika Watykanu, Joaquina Navarro-Vallsa. Przypomniał o możliwości współpracy Stolicy Apostolskiej i Izraela w niesieniu pomocy humanitarnej narodom Afryki oraz w dziedzinie kultury.
Ojciec Święty ofiarował gościowi kopię przyjętej przed 40 laty deklaracji Soboru Watykańskiego II na temat stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate", która kładła kres wielowiekowym nieporozumieniom między Kościołem katolickim a narodem żydowskim i wyznawcami judaizmu oraz reprodukcję rękopisu przemówienia Jana Pawła II, wygłoszonego podczas jego historycznej wizyty w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenu w 1979 r.
Kacaw zrewanżował się ofiarowując Papieżowi reprodukcję fragmentu papirusu oraz dwoma fotografiami odkrytych niedawno chrześcijańskich mozaik w Megiddo, w okolicach biblijnego Armageddonu oraz trzema książkami.
Obok żony prezydenta Gili i delegacji, która towarzyszyła szefowi Państwa Izraela byli ambasador przy Watykanie Oder Ben Hur.
Po audiencji u Benedykta XVI prezydent Izraela spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano, z którym rozmawiał o sprawach stosunków dwustronnych i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Przed odlotem z Rzymu prezydent Kacaw potwierdził jeszcze raz wobec dziennikarzy, że zaprosił Benedykta XVI do Izraela. Podkreślił, że byłaby to oficjalna wizyta państwowa i wyraził nadzieję, że dojdzie do niej "już w przyszłym roku". Podobne zaproszenia do Papieża wystosowali już premier Izraela Ariel Szaron i główni rabini tego kraju.
W trakcie wizyty, wokół Watykanu zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.