13. kongregacji generalnej 11 października przewodniczył kard. Juan Sandoval Íñigüez. W obradach uczestniczył Papież.
Generał dominikanów, o. Carlos Azpiroz Costa mówił o związku łączącym Eucharystię z konsekracją zakonną. Osoba konsekrowana każdego dnia na wzór Chrystusa jest „łamana” niczym chleb i „wydawana” za zbawienie świata. Jest to nieustanny proces nawracania się i oczyszczania, od którego zależy skuteczność zakonnego świadectwa. Podkreślił on, że podstaw radości z nawrócenia leży uznanie naszej grzeszności, naszych niezdrowych ambicji, a jednocześnie Bożego Miłosierdzia, bez którego nic nie możemy uczynić. Skuteczność naszej misji zależy od Boga, a jakość naszej posługi jest odbiciem naszego życia wspólnoty, ponieważ właściwie pojmowana miłość zaczyna się w naszym własnym domu.
Bp Leon Mały z Ukrainy przypomniał postać bł. abp. Józefa Bilczewskiego, wielkiego czciciela Eucharystii. Wskazał jednocześnie na niedostatek rozumienia przez wiernych głębi uczestniczenia w Najświętszej Ofierze. Zdaniem lwowskiego hierarchy wynika to między innymi z wciąż rozpowszechnionej praktyki udzielania komunii z tabernakulum, zamiast z darów bezpośrednio konsekrowanych w czasie danej liturgii.
13. kongregacji generalnej 11 października przewodniczył kard. Juan Sandoval Íñigüez. W obradach uczestniczył Papież. Głos zabrało 23 ojców synodalnych. Wśród nich było dwóch kardynałów kurialnych, 19 biskupów z Kościołów lokalnych – w tym po 7 z Europy i z Afryki, 4 z Azji i jeden z Ameryki – a ponadto jeden generał zakonu i ks. Julián Carrón, przewodniczący Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”. Ten ostatni jest jednym z ojców obecnego Synodu mianowanych osobiście przez Benedykta XVI. W sumie na 13 kongregacjach XI Zgromadzenia Zwyczajnego synodu Biskupów głos zabrało 201 ojców synodalnych.
Papież Leon XIV 18 maja podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu.
Leon XIV włoży ten pierścień podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu 18 maja o godz. 10.00.
Papież Leon XIV w swym zawołaniu papieskim zawarł słowa: „In Illo uno unum”.