Kolonia 2005: Msza św. z Papieżem

Kolonia 2005: Msza św. z Papieżem

Psalm 138
Antyfona: Cantemus in viis Domini, nr 19

Będę Cię sławił, Panie, z całego mego serca,
bo usłyszałeś słowa ust moich:
będę śpiewał Ci wobec aniołów.
Oddam Ci pokłon ku Twemu świętemu przybytkowi.

I będę dziękował Twemu imieniu
za łaskę Twoją i wierność,
bo wywyższyłeś ponad wszystko
Twoje imię i obietnicę.
Kiedym Cię wzywał, wysłuchałeś mnie,
pomnożyłeś siłę mej duszy.

Wszyscy królowie ziemi będą Ci dziękować, Panie,
gdy posłyszą słowa ust Twoich;
i będą opiewać drogi Pańskie:
'Prawdziwie, chwała Pańska jest wielka'.

Prawdziwie, Pan jest wzniosły i patrzy łaskawie na pokornego,
pyszałka zaś dostrzega z daleka.
Gdy chodzę wśród utrapienia,
Ty zapewniasz mi życie,

wbrew gniewowi mych wrogów;
wyciągasz swą rękę,
Twoja prawica mnie wybawia.
Pan za mnie [wszystkiego] dokona.
Panie, na wieki trwa Twoja łaska,
nie porzucaj dzieła rąk Twoich!

Drugie czytanie (1J 4,9-16a)
Miłość Boga jest naszą siłą na drodze życia. Z doświadczenia i znajomości tej miłości wynika nasza prawdziwa misja: miłości wzajemnej. To jest możliwe jeśli otworzymy się na Ducha Bożego, który nam został obiecany.

W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha.
My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata.
Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam.

Pieśń: Halleluja, nr 39

Śpiew przed Ewangelią

Diakon: Pan z Wami.
Wszyscy: I z duchem twoim.
Diakon: Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza.
Wszyscy: Chwała tobie, Panie.

Ewangelia (Mt 2,1-12)
Trzej Królowie przynieśli MU swoje dary. Odmienieni poprzez spotkanie z NIM wrócili do swoich ojczyzn.

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: 'Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon'. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: 'W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela'. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: 'Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon'. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.

Pieśń: Halleluja, nr 39

Homilia Ojca Świętego

Zasadnicza i pełna trudnych wymagań homilia Papieża została przez młodych słuchaczy przyjęta entuzjastycznymi oklaskami i okrzykami "Benedetto!"

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
W chrzcie świętym Bóg nam przyrzekł, że to On w Jezusie Chrystusie będzie źródłem naszego życia. W celebracji Eucharystii Bóg potwierdza Swoje Tak, które dał nam w chrzcie. Teraz my odnawiamy nasze Tak dane Jemu w przyrzeczeniach chrzcielnych, które dzisiaj łączymy z modlitwą Credo.

Pieśń: Credo mit Erneuerung des Taufversprechens, nr 20 (nawiązujące do muzyki Dalekiego Wschodu)

Wezwania: Kyrie, nr 52

Procesja z darami
W czasie tej celebracji eucharystycznej zaniesiemy do ołtarza oprócz chleba i wina, także złoto, kadzidło i mirrę, jako wspomnienie Trzech Mędrców. W swoim orędziu na XX ŚDM 2005 Ojciec Święty Jan Paweł II napisał:
" Drodzy młodzi, wy również ofiarujcie Panu złoto waszego istnienia, to znaczy wolność naśladowania Go z miłości, odpowiadając wiernie na Jego wołanie; wznieście ku Niemu kadzidło waszej gorącej modlitwy, ku czci Jego chwały; ofiarujcie Mu mirrę, czyli pełne wdzięczności uczucie ku Niemu, prawdziwemu Człowiekowi, który umiłował nas aż do śmierci jako złoczyńca na Golgocie."
W przygotowaniu darów uczestniczą także tak zwani "Sternsinger"(śpiewacy gwiazdy). Od XVI wieku istnieje w Niemczech, Belgii i Holandii zwyczaj w okresie Epifanii, że niektórzy chrześcijanie przebierają się za Trzech Króli i wędrują od domu do domu, ogłaszając narodzenie Chrystusa. Dziś w Niemczech około 500 000 dzieci i młodzieży ogłaszają tę nowinę, zbierając ofiary dla dzieci z krajów biednych i pisząc na drzwiach domów błogosławieństwo: "Chrystus niech błogosławi ten dom". Od ponad 40 lat "dzieło asystencji dzieci" z Aquisgranu i Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej w Niemczech wspierają tę akcję "śpiewaków gwiazdy". W roku ubiegłym zebrano ponad 34 milionów euro.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama