Kolonia 2005: Msza św. z Papieżem
Psalm 138
Antyfona: Cantemus in viis Domini, nr 19
Będę Cię sławił, Panie, z całego mego serca,
bo usłyszałeś słowa ust moich:
będę śpiewał Ci wobec aniołów.
Oddam Ci pokłon ku Twemu świętemu przybytkowi.
I będę dziękował Twemu imieniu
za łaskę Twoją i wierność,
bo wywyższyłeś ponad wszystko
Twoje imię i obietnicę.
Kiedym Cię wzywał, wysłuchałeś mnie,
pomnożyłeś siłę mej duszy.
Wszyscy królowie ziemi będą Ci dziękować, Panie,
gdy posłyszą słowa ust Twoich;
i będą opiewać drogi Pańskie:
'Prawdziwie, chwała Pańska jest wielka'.
Prawdziwie, Pan jest wzniosły i patrzy łaskawie na pokornego,
pyszałka zaś dostrzega z daleka.
Gdy chodzę wśród utrapienia,
Ty zapewniasz mi życie,
wbrew gniewowi mych wrogów;
wyciągasz swą rękę,
Twoja prawica mnie wybawia.
Pan za mnie [wszystkiego] dokona.
Panie, na wieki trwa Twoja łaska,
nie porzucaj dzieła rąk Twoich!
Drugie czytanie (1J 4,9-16a)
Miłość Boga jest naszą siłą na drodze życia. Z doświadczenia i znajomości tej miłości wynika nasza prawdziwa misja: miłości wzajemnej. To jest możliwe jeśli otworzymy się na Ducha Bożego, który nam został obiecany.
W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.
Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha.
My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata.
Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam.
Pieśń: Halleluja, nr 39
Śpiew przed Ewangelią
Diakon: Pan z Wami.
Wszyscy: I z duchem twoim.
Diakon: Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza.
Wszyscy: Chwała tobie, Panie.
Ewangelia (Mt 2,1-12)
Trzej Królowie przynieśli MU swoje dary. Odmienieni poprzez spotkanie z NIM wrócili do swoich ojczyzn.
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: 'Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon'. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: 'W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela'. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: 'Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon'. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.
Pieśń: Halleluja, nr 39
Homilia Ojca Świętego
Zasadnicza i pełna trudnych wymagań homilia Papieża została przez młodych słuchaczy przyjęta entuzjastycznymi oklaskami i okrzykami "Benedetto!"
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
W chrzcie świętym Bóg nam przyrzekł, że to On w Jezusie Chrystusie będzie źródłem naszego życia. W celebracji Eucharystii Bóg potwierdza Swoje Tak, które dał nam w chrzcie. Teraz my odnawiamy nasze Tak dane Jemu w przyrzeczeniach chrzcielnych, które dzisiaj łączymy z modlitwą Credo.
Pieśń: Credo mit Erneuerung des Taufversprechens, nr 20 (nawiązujące do muzyki Dalekiego Wschodu)
Wezwania: Kyrie, nr 52
Procesja z darami
W czasie tej celebracji eucharystycznej zaniesiemy do ołtarza oprócz chleba i wina, także złoto, kadzidło i mirrę, jako wspomnienie Trzech Mędrców. W swoim orędziu na XX ŚDM 2005 Ojciec Święty Jan Paweł II napisał:
" Drodzy młodzi, wy również ofiarujcie Panu złoto waszego istnienia, to znaczy wolność naśladowania Go z miłości, odpowiadając wiernie na Jego wołanie; wznieście ku Niemu kadzidło waszej gorącej modlitwy, ku czci Jego chwały; ofiarujcie Mu mirrę, czyli pełne wdzięczności uczucie ku Niemu, prawdziwemu Człowiekowi, który umiłował nas aż do śmierci jako złoczyńca na Golgocie."
W przygotowaniu darów uczestniczą także tak zwani "Sternsinger"(śpiewacy gwiazdy). Od XVI wieku istnieje w Niemczech, Belgii i Holandii zwyczaj w okresie Epifanii, że niektórzy chrześcijanie przebierają się za Trzech Króli i wędrują od domu do domu, ogłaszając narodzenie Chrystusa. Dziś w Niemczech około 500 000 dzieci i młodzieży ogłaszają tę nowinę, zbierając ofiary dla dzieci z krajów biednych i pisząc na drzwiach domów błogosławieństwo: "Chrystus niech błogosławi ten dom". Od ponad 40 lat "dzieło asystencji dzieci" z Aquisgranu i Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej w Niemczech wspierają tę akcję "śpiewaków gwiazdy". W roku ubiegłym zebrano ponad 34 milionów euro.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.