Kolonia 2005: Msza św. z Papieżem
Modlitwa po komunii
Ojciec Święty: Panie nasz Boże, który dałeś nam jako pokarm duchowy ofiarę złożoną Tobie w duchu dziękczynienia, przemień nas mocą i radością Twojego Ducha, abyśmy potrafili Tobie służyć z odnowionym duchem i mogli nadal doświadczać Twoich dobrodziejstw. Przez Chrystusa Pana naszego.
Wszyscy: Amen.
Przed modlitwą Anioł Pański głos zabrał abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który powiedział do Papieża "Oto twoi młodzi, oto młody Kościół". Mówił też "Szczęśliwa Kolonio, szczęśliwy Kościele, oto jest dzień, który uczynił Pan. Radujmy się nim". Podziękował Benedyktowi XVI za obecnośc i słowa, które skierował do młodych. Podziękował też Janowi Pawłowi II, który dał Kościołowi Światowe Dni Młodzieży i którego obecność można było odczuć w Kolonii.
W obrzędzie rozesłania poszczególne elementy logo XX ŚDM zostały wręczone przez kard. Meisnera młodym z różnych części świata.
Niech wam towarzyszy Jezus Chrystus, światło świata, które możecie naśladować. Bądzcie wy sami świetlanymi przykładami Jego miłości, przede wszystkim tam, gdzie ludzie cierpią i doświadczają momentów ciemności w ich życiu.
Bóg stał się człowiekiem w Jezusie Chrystusie. Zanieście Go do świata i pozwólcie, aby On stał się ciałem w waszym życiu. Kto was spotka, powinien doświadczyć, że "Chrystus żyje w was".
Przyjęliście Chrystusa, wodę życia. Jesteście pełni życia i pozwólcie, aby On tym życiem poruszał. Nie męczcie się waszym zaangażowaniem na rzecz ochrony świata stworzonego. Bądźcie źródłami żywej wody, tam gdzie życie ryzykuje obumarciem.
Wieże katedry kolońskiej świadczą, że od wieków ludzie poszukują Jezusa Chrystusa. Tak jak te wieże są znakiem dla świata, także i wy bądźcie znakiem, jako żywe kamienie.
Idźcie za krzyżem, który Jezus Chrystus poniósł dla nas. Niech on będzie dla was dowodem i znakiem Jego miłości. Niech będzie dla was znakiem światła, za którym podążacie akceptując własny krzyż i pomagając innym w dźwiganiu ich krzyży.
Przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI powiedział "Z całą mocą brzmi w moim sercu słowo 'Dziękuję' i słyszę, że dźwięczy ono również w waszych sercach...". Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przygotowali i zorganizowali ŚDM w Kolonii. Ogłosił, że następne światowe spotkanie młodzieży odbędzie się w Sydney w roku 2008.
Ojciec Święty: Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
Wszyscy: I poczęła z Ducha Świętego.
Ojciec Święty: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Wszyscy: Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Ojciec Święty: Oto ja służebnica Pańska.
Wszyscy: Niech mi się stanie według słowa Twego.
Ojciec Święty: Zdrowaś Maryjo...
Wszyscy: Święta Maryjo...
Ojciec Święty: A Słowo stało się ciałem.
Wszyscy: I zamieszkało między nami.
Ojciec Święty: Zdrowaś Maryjo...
Wszyscy: Święta Maryjo...
Ojciec Święty: Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
Wszyscy: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Ojciec Święty: Módlmy się: Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Wszyscy: Amen.
Błogosławieństwo
Ojciec Święty: Pan z wami.
Wszyscy: I z duchem twoim.
Ojciec Święty: Niech imię Pana będzie błogosławione.
Wszyscy: Teraz i zawsze, i na wieki.
Ojciec Święty: Wspomożenie nasze w imieniu Pana,
Wszyscy: Który stworzył niebo i ziemię.
Ojciec Święty: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch Święty.
Wszyscy: Amen.
Diakon: Idźcie w pokoju Chrystua.
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
Po błogosławieństwie Benedykt XVI pozdrowił młodych w różnych językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, polskim, portugalskim, filipińskim, w języku suahili, po niemiecku.
Papież nie zdejmując ornatu wsiadł do papamobile i odjechał do Kolonii.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.