Około 700 tys. młodych zgromadziło się na Marienfeld, odległym około 30 km od Kolonii, aby wziąć udział w czuwaniu z Benedyktem XVI.
Przybycie Papieża, oczekiwane około godziny 19.30, opóźniło się. Ojciec św. przybył papamobilem o 19.56. Po kilkuminutowym oczekiwaniu wyruszył pomiędzy sektory, w których zgromadzona jest młodzież.
Papież przejechał przez środek Marienfeld i skierował się do zakrystii.
Zabrzmiał hymn ŚDM.
Rozpoczęło się czuwanie, złożone z nieszporów i adoracji. Jego szczegółowy przebieg podajemy za stroną www.sdm.org.pl:
Najpierw nastąpiło poświęcenie dzwonu im. Jana Pawła II.
Czuwanie z Ojcem Świętym
Marienfeld: 20 sierpnia
Myśl biblijna: Oddać MU pokłon
"Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon." (Mt 2,11a)
Wprowadzenie
Serdeczne powitanie w miejscu, które nazywa się Marienfeld (Plac Maryi). Na tej ziemi, w dalekim roku 1150, został ufundowany klasztor sióstr cystersek, który później przeszedł w ręce ojców cystersów. Pięć wieków temu klasztor ten stał się znanym sanktuarium maryjnym. Kamienna rzeźba Madonny przez wieki była uważana za "najpiękniejszą pietę Nadrenii". Do 5000 pielgrzymów odwiedzało w niedzielę i w uroczystości to sanktuarium, aby przed Pietą Madonny przedstawiać swoje troski i prośby, ufając Maryi, która trzyma w swoich rękach Swojego Syna niedawno złożonego z krzyża. W roku 1950 kościół i pozostałości po klasztorze zostały zniszczone, aby ustąpić miejsca odkrywkowej kopalni węgla. Dziś w tym miejscu zbieramy się, aby zbudować "żywą katedrę", aby jeszcze raz z tego miejsca uczynić miejsce modlitwy.
Na XX ŚDM został zbudowany na tym miejscu pewien rodzaj katedry. 27 oświeconych kolumn w zachodniej części placu symbolizujących 27 diecezji niemieckich. Młodzi z całego świata urządzą i wyposażą tę katedrę w sobotę popołudniu: zapalą ponad 12 tysięcy świec, które oświetlą dolinę i drogę procesji; w dolinie zbudują ołtarz i ustawią krzyż oraz ikonę Światowego Dnia Młodzieży.
W swoim orędziu na XX ŚDM 2005 Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: " (Mt 2,11). Jeśli w Dziecięciu, jakie Maryja tuli w swych ramionach, Mędrcy rozpoznają i wielbią Oczekiwanego przez narody i Zapowiadanego przez proroków, my dzisiaj możemy czcić Go w Eucharystii i rozpoznawać jako naszego Stwórcę, jedynego Pana i Zbawiciela. Oddajcie cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, przyznając Mu pierwsze miejsce w waszym życiu!"
Czuwanie składa się z dwóch części: podczas liturgii nieszporów będziemy medytować mękę Chrystusa (wprowadzenie Krzyża) i pielgrzymkę wiary Maryi (wprowadzenie ikony Madonny). Liturgia adoracji eucharystycznej rozpocznie się liturgią światła i będzie kontynuowana w postaci procesji (pielgrzymki) z Najświętszym Sakramentem, która nam przypomni o pierwszej na świecie procesji Corpus Domini w 1246 roku w Kolonii.
Podczas czuwania Bóg będzie mówił do nas, a my, modląc się psalmami, posłużymy się głosem ludzi, którzy w swoim życiu doświadczyli Bożej obecności. Razem z nimi będziemy chwalić Boga. Pamiętamy, że Maryja dała światło Jezusowi, który jest światłem świata. Rozpoznamy w chlebie Eucharystycznym szczególny znak Boga: w nim Jezus jest "sakramentalnie obecny ciałem, krwią, duszą i boskością" (Jan Paweł II).
Poza tym warto odnotować, że po starym klasztorze cysterskim pozostała, oprócz Piety, tylko płaskorzeźba w alabastrze (XIV) przedstawiająca trzech Króli adorujących Jezusa!
Modlitwy w czasie czuwania zostaną wyrażone także gestami i znakami przez zespół tańca liturgicznego Jesuprem ("miłość dla Jezusa"), złożonego z młodych Indian z Kolonii pod dyrekcją dr Ronalda Sequeira, oraz przez chór ghaneński z parafii p.w. św. Rocha w Dusseldorfie.
LITURGIA NIESZPORÓW
Ojciec Święty przybywa na wzgórze "drogą papieską"; chór wykonuje pieśń "Jeruzalem".
Ojciec Święty: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy: Amen.
Ojciec Święty: Pokój z wami.
Wszyscy: I z duchem twoim.
Pieśń: Jesus Christ, you are my life, nr 47
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.