Na prywatnych audiencjach 27 maja Benedykt XVI przyjął 6 biskupów z Burundi przybyłych z wizytą „ad limina" oraz kardynała Carlo Marię Martiniego. Emerytowany arcybiskup Mediolanu przebywał ostatnio na badaniach w klinice Gemelli w związku z problemami zdrowotnymi wynikłymi z przemęczenia organizmu - podało Radio Watykańskie.
Znacznie więcej uwagi poświęcają temu spotkaniu świeckie agencje, wśród nich Polska Agencja Prasowa, która napisała:
Benedykt XVI spotkał się w piątek z Carlo Marią Martinim, emerytowanym arcybiskupem Mediolanu, udzielając audiencji kardynałowi uważanemu za człowieka, który odegrał kluczową rolę w jego wyborze na papieża.
Komunikat Watykańskiego Biura Prasowego o tym spotkaniu nie zawiera żadnego komentarza.
Rówieśnik papieża, 78-letni Martini, wybitny intelekt Kościoła europejskiego, uważany za czołową postać obozu reformatorów, spotkał się z Benedyktem XVI zaraz po opuszczeniu rzymskiej kliniki Gemelli, gdzie przeszedł szczegółowe badania w związku z chorobą Parkinsona, na którą cierpi.
Przebieg konklawe, które w drugim dniu wybrało na papieża dotychczasowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, jest tajemnicą. Jednak dobrze poinformowani włoscy watykaniści podkreślają, że doszło na nim do porozumienia między zwolennikami linii konserwatywnej a reformatorami i Martini skutecznie wezwał swych zwolenników do oddania głosów na Ratzingera.
Jak pisze AFP, kardynałowie Ratzinger i Martini spotkali się drugiego dnia konklawe w ogrodach watykańskich na kilka godzin przed wyborem Ratzingera.
Według watykanisty dziennika "La Repubblica" Marco Politiego, podczas piątkowego spotkania Benedykt XVI i kardynał Martini mieli omawiać kwestie związane z kolegialnością decyzji w Kościele, ekumenizmem, dialogiem z judaizmem i sytuacją kleru.
Niektórzy watykaniści uznali za pierwsze potwierdzenie "sojuszu" zawartego przez papieża z Carlo Maria Martinim, m.in. w sprawie większej kolegialności, decyzję papieża, biskupa Rzymu, zgodnie z którą nie wskaże on i nie mianuje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, lecz pozostawi jego wybór samym włoskim biskupom.
Kardynał Martini ze względu na stan zdrowia opuścił w 2000 r. archidiecezję w Mediolanie i przeniósł się do Jerozolimy, aby poświęcić się studiom biblijnym. Ma tam w tych dniach powrócić.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.