Pieśń, śpiewana w wizji z Apokalipsy przez sprawiedliwych, którzy zwyciężyli w walce z szatańską bestią, była tematem katechezy Benedykta XVI podczas audiencji ogólnej 11 maja na Placu św. Piotra w Watykanie.
Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach, Papież pozdrowił przybyłych pielgrzymów, m.in. po polsku, odmówił z nimi Modlitwę Pańską i udzielił zebranym błogosławieństwa apostolskiego.
Streszczenie katechezy w języku polskim odczytał ks. Paweł Ptasznik, kierownik sekcji polskiej Sekretariatu Stanu:
"Rozważamy dziś słowa kantyku, który w wizji z Apokalipsy śpiewają sprawiedliwi, którzy zwyciężyli w walce z szatańską bestią. Wysławiają oni Pana, którego dzieła są wielkie i godne podziwu, a drogi Jego sprawiedliwe i wierne. Wznoszą oni hymn uwielbienia na cześć Boga, który nie jest obojętny na losy ludzkie, ale czynnie w nich uczestniczy. Jego zaś działanie w historii jest znakiem, wezwaniem do nawrócenia wszystkich ludów ziemi.
Ludzkość jest w stanie odczytywać tę zbawczą obecność i może kształtować swoją historię w bojaźni Bożej, która nie ma nic wspólnego z lękiem, ale jest uznaniem nadprzyrodzonej wielkości i mocy Boga. W cytowanym dziś fragmencie Apokalipsy bojaźń jednoczy się ze czcią: Któż by się nie bał, o Panie, Twego imienia nie uczcił. Kto żyje w bojaźni Pańskiej, nie musi się lękać zła, które pojawia się w dziejach, gdyż może być pewien, że ostatecznie ujawnią się słuszne Boże wyroki".
Na Placu było ok. 1,4 tys. Polaków, w tym nuncjusz apostolski w Kazachstanie i trzech krajach Azji Środkowej, abp Józef Wesołowski.
Benedykt XVI powiedział po polsku: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. W tych dniach razem z wami oddaję cześć świętemu Stanisławowi i polecam jego opiece cały Kościół w Polsce. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.