Sport pomaga budować w świecie kulturę spotkania i solidarności. Pokazuje, że nie istnieją bariery ani przeszkody, których nie można pokonać.
Franciszek mówił o tym do delegacji Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w marcu odbędą się w Austrii. Ich hasłem są słowa: „Serce bije dla świata!”.
Przekazując pozdrowienia dla olimpijczyków Ojciec Święty podkreślił, że największym zwycięstwem jest pokonywanie siebie samego i własnych ograniczeń.
„Sport jest waszą pasją. Z wielkim zaangażowaniem przygotowaliście się do zmagań zgodnie z przysięgą zawodnika Olimpiad Specjalnych: «Obym zwyciężył, ale jeśli mi się to nie uda, obym próbował ze wszystkich sił». Aktywność sportowa dobrze wpływa na ciało i ducha, pozwalając wam polepszyć jakość swojego życia – mówił Franciszek. – Stałe przygotowania, które wymagają również wysiłku i wyrzeczeń, pozwalają wam wzrastać w cierpliwości i wytrwałości, dają wam odwagę oraz pozwalają zdobyć i rozwinąć zdolności, które w przeciwnym wypadku pozostałyby ukryte. Przekonany jestem, że wszyscy tego doświadczyliście”.
Franciszek podkreślił, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych i towarzyszące im kadry są znakiem nadziei dla tych, którzy angażują się w budowanie bardziej zintegrowanego społeczeństwa. „Każde życie jest darem, każdy człowiek jest darem, integracja ubogaca wspólnoty i społeczeństwo” – mówił Papież. Podkreślił, że przesłanie płynące z Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych to wołanie o świat bez barier i wykluczenia.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.