Papież Franciszek ustanowi dzień modlitw za ofiary pedofilii - poinformowano o tym w komunikacie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, która obradowała w tych dniach w Rzymie. Papież zwrócił się do episkopatów o wskazanie sugerowanej przez nie daty.
W wydanym w poniedziałek przez Watykan komunikacie komisja, podsumowując swe zakończone w niedzielę obrady, podkreśliła, że celem jej inicjatyw jest służba na rzecz papieża i przedstawianie ekspertyz do dyspozycji lokalnych kościołów oraz ich przywódców. Ich celem jest przede wszystkim wypracowanie wszechstronnego programu zapobiegania nadużyciom.
Ponadto, podał Watykan, członkowie komisji zostali zaproszeni na rozmowy i sympozja w krajach 5 kontynentów.
Na liście tej wymieniono w oświadczeniu archidiecezję w Melbourne w Australii, gdzie przed kilku laty ujawniono skandal nadużyć, a także szkolenie dla misjonarzy w RPA. Odnotowano też podobne szkolenie w archidiecezji w Manili na Filipinach, rozmowy z duchowieństwem w Bogocie w Kolumbii oraz spotkania w USA z koordynatorami pomocy dla ofiar wykorzystywania.
Komisja została zaproszona na Fidżi, do Nowej Zelandii, Tanzanii, Argentyny, a także na spotkania z biskupami i znawcami prawa kanonicznego ze Słowacji i Czech.
W najbliższych tygodniach przedstawiciele papieskiej komisji wezmą również udział w szkoleniach dla nowo mianowanych biskupów, które zorganizuje kilka watykańskich kongregacji.
Komisja ogłosiła, że jedna z ofiar wykorzystywania, zasiadająca w tym gronie, zaproponowała ustanowienie dnia modlitw za ofiary pedofilii. W reakcji na tę prośbę, wyjaśniono, Franciszek zwrócił się do krajowych konferencji episkopatów o wskazanie takiego dnia.
Wchodzący w skład powołanej w 2014 roku przez Franciszka Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich ksiądz Hans Zollner powiedział w Radiu Watykańskim, że w ostatnich miesiącach jej członkowie odbyli ponad 70 spotkań na kilku kontynentach.
"Widzieliśmy, że teraz w wielu częściach świata, gdzie dotąd nie mówiono o temacie wykorzystywania i prewencji, wiele osób działa wewnątrz Kościoła, jak i poza nim" - dodał jezuita z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Odnotował, że często to właśnie Kościół jest tam najbardziej aktywny w takich działaniach dzięki programom edukacyjnym i współpracy z młodzieżą i rodzinami.
Świadczy to zdaniem księdza Zollnera o tym, że zdano sobie sprawę z tej kwestii w wymiarze powszechnym.
Ksiądz Zollner ujawnił też, że w sobotę 10 września papież spotkał się z dwiema włoskimi ofiarami wykorzystywania. Wręczyły one papieżowi swoje książki wydane w tym roku. Jak wyjaśnił, jedna z tych kobiet była w dzieciństwie ofiarą księdza pedofila. Druga kobieta opisała zaś zakonnice, wykorzystywane przez księży.
W skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzą osoby świeckie i duchowni oraz zakonnice z całego świata, ofiary nadużyć i eksperci w dziedzinie psychologii.
W gremium tym zasiada między innymi była wieloletnia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.
Watykańscy organizatorzy przyznają, że brakuje już miejsc przed bazyliką Świętego Piotra.
Od środy Bazylika Watykańska pozostaje otwarta jedynie z krótkimi przerwami.
Przywódcy muzułmańscy wspominali Franciszka z wdzięcznością.
Właśnie tam, a nie na Watykanie, ma zostać pochowany papież Franciszek.