Cieszymy się, że jesteś między nami

Uczczeniem relikwii św. Stanisława rozpoczął papież nawiedzenie wawelskiej katedry, gdzie spotyka się z ok. 130 polskimi biskupami.

Kiedy Franciszek wchodził do katedry, zabrzmiał słynny dzwon Zygmunta, który "odzywa się" tylko w chwilach ważnych dla Polski. Przed spotkaniem z polskimi biskupami papież modlił się w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Kamery telewizyjne mogły być obecne tylko na początku spotkania.

W imieniu polskiego Kościoła powitał papieża kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał, że w tej katedrze wiele razy odprawiał Eucharystię kard. Karol Wojtyła. Stąd też wyruszył on do Rzymu, by zostać następcą św. Piotra. Witamy cię z największą radością  - powiedział do papieża. Twoja obecność pogłębia w nas świadomość Kościoła powszechnego. Będziemy się cieszyć Twoją obecnością - zapewnił. Cieszymy się, że jesteś między nami - dodał na zakończenie.

Papież przekazał w darze dla katedry kielich mszalny. Następnie głos zabrał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Nawiązując do  trwającego Roku Miłosierdzia, powiedział, że "Kościół w Polsce czuje szczególną odpowiedzialność w tym względzie. Orędzie miłosierdzia jest bowiem mocno związane z córką naszego narodu, św. Faustyną Kowalską, a także ze świętym papieżem Janem Pawłem II, którzy - przez swoje życie i pisma – przybliżali nam jego wartość". Wspomniał o 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dniach Młodzieży, które są głównym celem papieskiej wizyty w Krakowie.

Przedstawiając Kościół w Polsce zauważył, że chociaż polska tożsamość jako narodu i podmiotu państwowego jest ściśle związana z wiarą chrześcijańską, to " niczego na tym świecie nie można traktować jako osiągniętego raz na zawsze, tak jakby poświęcenie, wiara i odwaga minionych pokoleń wystarczyły, żeby iść dalej i uchronić się od wszelkich niebezpieczeństw. Każde pokolenie musi przyswoić sobie tradycje i wartości, jakie zostały mu przekazane, przyczyniając się do tego, by otrzymany dar zaowocował na nowo w nowej epoce i innych okolicznościach. Każdy - przez codzienne pójście za Chrystusem - musi najpierw przyswoić sobie skarby prawdy i łaski, które są mu proponowane i przekazywane przez dziedzictwo przeszłości".

Na zakończenie poprosił Franciszka, aby zachęcił młodzież przybywającą ze wszystkich kontynentów do Krakowa a także wszystkich, którzy gromadzą się wokół Piotra naszych czasów do wytrwałego kroczenia drogą miłosierdzia.

Spotkanie papieża z biskupami ma charakter – jak powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi - otwartego i szczerego dialogu. Dlatego odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bez obecności dziennikarzy. Chodzi o to, aby rozmowa była swobodna i szczera. Ojciec święty nie wygłosi przemówienia, ale chce odpowiadać na pytania biskupów, chce ich słuchać i po prostu z nimi rozmawiać. Każdy z obecnych biskupów zostanie przedstawiony papieżowi na zakończenie.

Zobacz tekst przemówienia abp Gądeckiego, przewodniczącego KEP

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama