Trumna z ciałem błogosławionego od "ciemnych typów" przyjechała do Krakowa. Będzie można się przy niej modlić do końca lipca w bazylice oo. dominikanów.
- Bogu miłosiernemu dziękujemy za to, że w Światowych Dniach Młodzieży będzie nam towarzyszył poprzez relikwie błogosławiony Piotr Jerzy Frassati - mówił 23 lipca w bazylice oo. dominikanów bp Jan Szkodoń.
- Św. Jan Paweł II jako kardynał krakowski, rok przed wyborem na papieża, powiedział w tej bazylice, że Piotr Jerzy Frassati jest człowiekiem błogosławieństw. Szczególnie prosimy błogosławionego, by pomógł nam na nowo przyjąć i zrealizować to błogosławieństwo, które jest głównym tematem Światowych Dni Młodzieży: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Błogosławiony Piotr Jerzy żył tym światłem, tym powołaniem, jakim jest miłość - dodał.
Trumna z ciałem błogosławionego "wędruje" po Polsce od 11 lipca. Nawiedziła już kościoły w Rybniku, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i Rzeszowie. Do końca lipca będzie można się przy niej pomodlić w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie.
Od 23 do 29 lipca (poza 26 lipca) o godz. 15 w tym kościele będzie się odbywała "Godzina Miłosierdzia z bł. Pier Giorgio". Następnie od 15.00 do 16.00 wierni będą wspólnie modlić się przy jego relikwiach. Tuż potem w klasztornym kapitularzu odbędą się spotkania z przyjaciółmi błogosławionego. Modlitwa indywidualna będzie możliwa od 6.00 do 24.00 (poza godzinami wspólnej liturgii).
Dominikanie zapraszają także na wystawę "Człowiek ośmiu błogosławieństw", która znajduje się w krużgankach oraz do klasztornych ogrodów i sadów, gdzie od 10.00 do 18.00 czynna jest Frassati Café, pachnąca prawdziwą włoską kawą.
Błogosławionemu będzie również poświęcony spektakl taneczno-muzyczny, który odbędzie się 29 lipca o godz. 14 na scenie przy ul. Piastowskiej.
Pier Giorgio Frassati urodził się w 1901 r. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Kochał góry i spędzał w nich każdą wolną chwilę. W 1922 r. wstąpił do Trzeciego Zakonu św. Dominika. Odwiedził także Polskę - był w Gdańsku i Katowicach. W 1924 r. założył "Stowarzyszenie Ciemnych Typów". Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina. Prawdopodobnie zaraził się wirusem polio od jednego ze swych ubogich podopiecznych, którym służył we włoskich przytułkach. W 1990 r. beatyfikował go Jan Paweł II.
Frassati jest patronem młodzieży, studentów, miłośników gór i Akcji Katolickiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.