Trumna z ciałem błogosławionego od "ciemnych typów" przyjechała do Krakowa. Będzie można się przy niej modlić do końca lipca w bazylice oo. dominikanów.
- Bogu miłosiernemu dziękujemy za to, że w Światowych Dniach Młodzieży będzie nam towarzyszył poprzez relikwie błogosławiony Piotr Jerzy Frassati - mówił 23 lipca w bazylice oo. dominikanów bp Jan Szkodoń.
- Św. Jan Paweł II jako kardynał krakowski, rok przed wyborem na papieża, powiedział w tej bazylice, że Piotr Jerzy Frassati jest człowiekiem błogosławieństw. Szczególnie prosimy błogosławionego, by pomógł nam na nowo przyjąć i zrealizować to błogosławieństwo, które jest głównym tematem Światowych Dni Młodzieży: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Błogosławiony Piotr Jerzy żył tym światłem, tym powołaniem, jakim jest miłość - dodał.
Trumna z ciałem błogosławionego "wędruje" po Polsce od 11 lipca. Nawiedziła już kościoły w Rybniku, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i Rzeszowie. Do końca lipca będzie można się przy niej pomodlić w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie.
Od 23 do 29 lipca (poza 26 lipca) o godz. 15 w tym kościele będzie się odbywała "Godzina Miłosierdzia z bł. Pier Giorgio". Następnie od 15.00 do 16.00 wierni będą wspólnie modlić się przy jego relikwiach. Tuż potem w klasztornym kapitularzu odbędą się spotkania z przyjaciółmi błogosławionego. Modlitwa indywidualna będzie możliwa od 6.00 do 24.00 (poza godzinami wspólnej liturgii).
Dominikanie zapraszają także na wystawę "Człowiek ośmiu błogosławieństw", która znajduje się w krużgankach oraz do klasztornych ogrodów i sadów, gdzie od 10.00 do 18.00 czynna jest Frassati Café, pachnąca prawdziwą włoską kawą.
Błogosławionemu będzie również poświęcony spektakl taneczno-muzyczny, który odbędzie się 29 lipca o godz. 14 na scenie przy ul. Piastowskiej.
Pier Giorgio Frassati urodził się w 1901 r. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Kochał góry i spędzał w nich każdą wolną chwilę. W 1922 r. wstąpił do Trzeciego Zakonu św. Dominika. Odwiedził także Polskę - był w Gdańsku i Katowicach. W 1924 r. założył "Stowarzyszenie Ciemnych Typów". Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina. Prawdopodobnie zaraził się wirusem polio od jednego ze swych ubogich podopiecznych, którym służył we włoskich przytułkach. W 1990 r. beatyfikował go Jan Paweł II.
Frassati jest patronem młodzieży, studentów, miłośników gór i Akcji Katolickiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.