Publicyści z różnych katolickich środowisk zapraszają do wspólnej modlitwy o jedność Kościoła.
– W wielu sprawach mocno się różnimy. Czasem mogłoby się wydawać, że stoimy po przeciwnych stronach barykady. Przede wszystkim jednak jesteśmy młodymi katolikami i mamy dość bezsensownej walki w Kościele – piszą Dawid Gospodarek ( portal Rebelya.pl), Błażej Strzelczyk (z krakowskiej „Gazety Wyborczej”), Karol Wilczyński (członek redakcji „Pressji”) i Piotr Żyłka (portal DEON.pl).
List otwarty, który jest jednocześnie zaproszeniem na wspólną Eucharystię, odnosi się do zaostrzającego się – głównie w mediach – sporu wewnątrz Kościoła. „Można odnieść wrażenie, że dziś łatwiej dyskutować i porozumieć się z osobą niewierzącą, niż z posiadającym inne poglądy wyznawcą Chrystusa” – zauważają autorzy. I deklarują: „Nie chcemy udawać, że różnice między nami nie istnieją. Wręcz przeciwnie – uważamy, że spór sam w sobie nie jest niczym złym, może być twórczy. Jedność Kościoła nie oznacza i nigdy nie oznaczała jakiejś uniformizacji, a przeciwnie – Kościół zawsze był symfoniczny, zawsze było w nim miejsce na pewien pluralizm. Są kwestie, na które trzeba patrzeć tak samo, by nie wystąpić przeciw jedności, jednak często zdarza się, że do nich niesłusznie urastają sprawy drugo- i trzeciorzędne”.
List mówi o potrzebie powstania swoistego „nowego ruchu ekumenicznego”. Nie chodzi jednak o ekumenizm międzywyznaniowy, ale o ekumenizm wewnątrz Kościoła katolickiego.
Jak to zrobić? Jak szukać jedności? „Po prostu skoncentrować się na Chrystusie" – podpowiadają publicyści. „Nie musimy wybierać między »Kościołem otwartym« lub »Kościołem oblężonej twierdzy«. Tak naprawdę Kościół jest jednym i drugim jednocześnie. Nie musimy się nawzajem wykluczać. Wszyscy się w nim zmieścimy. Chrześcijanie od wieków wyznają w credo: »Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół«. Jedność jest jednym z konstytutywnych znamion Kościoła, widocznym na różnych płaszczyznach – w jego źródle (Trójca Święta), jednym założycielu (Chrystus Pan), jednej duszy (Duch Święty)".
Autorzy listu w poszukiwaniu jedności zapraszają tam, gdzie Kościół widzi źródło i szczyt swojego życia – na Eucharystię. „Dlatego chcemy zaprosić wszystkich – niezależnie od tego, z jaką »częścią Kościoła« się utożsamiacie – na Mszę świętą, która odbędzie się 17 listopada o godzinie 16 w kościele ojców dominikanów w Krakowie".
Po Mszy inicjatorzy „nowego ruchu ekumenicznego” zapraszają na wspólną agape.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.