Grupa z Francji ofiarowała swoim gospodarzom figurę Matki Bożej z Lourdes.
Ta akademicka grupa licząca ponad 60 osób mieszka w dwóch gliwickich parafiach – św. Jana Chrzciciela w Żernikach i św. Anny w Łabędach. W tej drugiej dołączyli do nich Togijczycy, którzy przyjechali na ŚDM z ks. Zygmuntem Perfeckim, pochodzącym z diecezji gliwickiej, który pracuje tam na misjach.
Młodzież z obu parafii razem przeżywa ten czas Dni w Diecezji, raz w jednym, raz w drugim miejscu. Pamiątką po ich pobycie w Gliwicach będzie nie tylko figura Matki Bożej, którą przywieźli dla parafii w Żernikach. W Łabędach z kolei posadzili dąb miłosierdzia, przy którym umieszczono kamień z pamiątkową tablicą. A pod nim zakopana została „kapsuła czasu” z podpisami uczestników ŚDM.
Grupie Francuzów towarzyszy bp Jean-Luc Brunin z Le Havre, który 23 lipca przewodniczył Eucharystii w kościele w Żernikach. Poświęcił figurę i obrazki Matki Bożej Częstochowskiej, które Polacy podarowali gościom. I różańce, które dzień wcześniej sami zrobili podczas zajęć warsztatowych.
– Chcielibyśmy, żeby odbiło się tu echem przesłanie miłosierdzia – powiedział bp Brunin. – Bo przesłanie z Lourdes jest w rzeczywistości przesłaniem miłosierdzia.
Żeby zrozumieć jego głębię, trzeba zwrócić uwagę na ówczesny kontekst społeczny miejsca, gdzie objawiła się Maryja. Jak powiedział, społeczeństwa, które weszło w nowoczesność. Rozwój humanizmu doprowadził człowieka do autonomii, która wyrażała się tym, że mógł obyć się bez Boga, a rozwój przemysłu i techniki do panowania technokracji.
– W takim społeczeństwie, które uczyło się obywania bez Boga, aby podnosić wartość mocy człowieka, Bóg pozwolił Matce Bożej na objawienie się młodej dziewczynie W grocie nazywanej grotą świń, bo wypasano w niej świnie – przypomniał biskup.
Przesłanie to, nawoływanie do nawrócenia i zapewnienie o Bożym miłosierdziu dla grzeszników, skierowane zostało do świata poprzez Bernadetę, biedną, niewykształconą dziewczynę. – Od ponad 150 lat Lourdes jest znakiem tej rzeczywistości, świadectwo o Bożym miłosierdziu przechodzi przez biednych, których Bóg dotyka w samym środku ich ubóstwa – powiedział bp Brunin. – Ofiarując wam tę figurę Matki Bożej z Lourdes chcielibyśmy podzielić się z wami, bracia z Polski, tym przesłaniem wiary i nadziei.
Jutro wszyscy będą uczestniczyć w Eucharystii w kościele św. Anny w Gliwicach Łabędach. Tam o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Suma odpustowa.
Mira Fiutak /Foto Gość
Ks. Paweł Macierzyński rozdaje gościom obrazki Matki Bożej Częstochowskiej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież o tym, co przemieni nasze człowieczeństwo na wzór samego Chrystusa.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.