Grupa z Francji ofiarowała swoim gospodarzom figurę Matki Bożej z Lourdes.
Ta akademicka grupa licząca ponad 60 osób mieszka w dwóch gliwickich parafiach – św. Jana Chrzciciela w Żernikach i św. Anny w Łabędach. W tej drugiej dołączyli do nich Togijczycy, którzy przyjechali na ŚDM z ks. Zygmuntem Perfeckim, pochodzącym z diecezji gliwickiej, który pracuje tam na misjach.
Młodzież z obu parafii razem przeżywa ten czas Dni w Diecezji, raz w jednym, raz w drugim miejscu. Pamiątką po ich pobycie w Gliwicach będzie nie tylko figura Matki Bożej, którą przywieźli dla parafii w Żernikach. W Łabędach z kolei posadzili dąb miłosierdzia, przy którym umieszczono kamień z pamiątkową tablicą. A pod nim zakopana została „kapsuła czasu” z podpisami uczestników ŚDM.
Grupie Francuzów towarzyszy bp Jean-Luc Brunin z Le Havre, który 23 lipca przewodniczył Eucharystii w kościele w Żernikach. Poświęcił figurę i obrazki Matki Bożej Częstochowskiej, które Polacy podarowali gościom. I różańce, które dzień wcześniej sami zrobili podczas zajęć warsztatowych.
– Chcielibyśmy, żeby odbiło się tu echem przesłanie miłosierdzia – powiedział bp Brunin. – Bo przesłanie z Lourdes jest w rzeczywistości przesłaniem miłosierdzia.
Żeby zrozumieć jego głębię, trzeba zwrócić uwagę na ówczesny kontekst społeczny miejsca, gdzie objawiła się Maryja. Jak powiedział, społeczeństwa, które weszło w nowoczesność. Rozwój humanizmu doprowadził człowieka do autonomii, która wyrażała się tym, że mógł obyć się bez Boga, a rozwój przemysłu i techniki do panowania technokracji.
– W takim społeczeństwie, które uczyło się obywania bez Boga, aby podnosić wartość mocy człowieka, Bóg pozwolił Matce Bożej na objawienie się młodej dziewczynie W grocie nazywanej grotą świń, bo wypasano w niej świnie – przypomniał biskup.
Przesłanie to, nawoływanie do nawrócenia i zapewnienie o Bożym miłosierdziu dla grzeszników, skierowane zostało do świata poprzez Bernadetę, biedną, niewykształconą dziewczynę. – Od ponad 150 lat Lourdes jest znakiem tej rzeczywistości, świadectwo o Bożym miłosierdziu przechodzi przez biednych, których Bóg dotyka w samym środku ich ubóstwa – powiedział bp Brunin. – Ofiarując wam tę figurę Matki Bożej z Lourdes chcielibyśmy podzielić się z wami, bracia z Polski, tym przesłaniem wiary i nadziei.
Jutro wszyscy będą uczestniczyć w Eucharystii w kościele św. Anny w Gliwicach Łabędach. Tam o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Suma odpustowa.
Mira Fiutak /Foto Gość Ks. Paweł Macierzyński rozdaje gościom obrazki Matki Bożej Częstochowskiej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.