Papieska konferencja prasowa podczas powrotu z Armenii

Pełny tekst konferencji prasowej papieża Franciszka na pokładzie samolotu z Erwania do Rzymu w tłumaczeniu na język polski:

Ks. Lombardi:

Dziękuję bardzo, Wasza Świątobliwość dotknął drażliwego tematu, z wielką szczerością i głębią. Teraz oddajemy głos Elisabetcie Piqué, jak wiadomo, jest ona z Argentyny, z „La Nacion”.

Elisabetta Piqué, „La Nación”

(W języku hiszpańskim) Gratulacje, przede wszystkim z powodu podróży. Chciałabym zapytać: wiemy, że jesteś papieżem, ale jest także papież Benedykt, papież-senior. W ostatnim czasie pojawiły się głosy, oświadczenie prefekta Domu Papieskiego, ks. abp. Georga Gänsweina, który powiedział, że mielibyśmy do czynienia ze wspólną posługą Piotrową - jeśli się nie mylę - z papieżem czynnym i drugim prowadzącym życie kontemplacyjne. Czy mamy dwóch papieży?

Papież Franciszek: 

(w języku hiszpańskim) Był czas w Kościele, w którym było ich trzech! (w języku włoskim). W pewnym okresie było w Kościele trzech papieży! Nie czytałem tego oświadczenia, ponieważ nie miałem czasu. Benedykt jest papieżem-seniorem. Owego 11 lutego powiedział to wyraźnie, że składa rezygnację z dniem 28 lutego, że wycofa się, aby pomóc Kościołowi poprzez modlitwę. I Benedykt jest w klasztorze i modli się. Odwiedziłem go wiele razy, albo rozmawiałem przez telefon ... Przedwczoraj napisał mi krótki list – pisany ręcznie jego własną ręką – złożył mi życzenia na tę podróż. I raz - nie raz, kilka razy - powiedziałem, że łaską jest posiadanie w domu mądrego „dziadka”. Powiedziałem to także w jego obecności, a on się śmiał. Ale dla mnie papież-senior jest mądrym „dziadkiem”, jest człowiekiem, który strzeże moich ramion i pleców swoją modlitwą. Nigdy nie zapomnę tego przemówienia, jakie skierował do nas kardynałów, 28 lutego: „Wśród was, jest także przyszły papież, któremu już dziś przyrzekam bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo”. I to uczynił. Później usłyszałem - nie wiem, czy to prawda - podkreślam: słyszałem, być może są to plotki, ale zgodne z jego charakterem, że niektórzy poszli do niego narzekać, bo „ten nowy papież ...”, a on ich przepędził! W najlepszym bawarskim stylu: uprzejmie, ale wyrzucił. Jeśli nawet to nie prawda, to dobrze wymyślone, bo on taki jest: to człowiek słowa, człowiek sprawiedliwy! Papież-senior. Potem, nie wiem czy pani pamięta, że publicznie podziękowałem Benedyktowi - nie wiem kiedy, ale myślę, że podczas rozmowy w samolocie - za otwarcie drzwi dla papieży-seniorów. 70 lat temu biskupi-seniorzy nie istnieli; dziś są. Ale czy przy obecnym wydłużeniu życia, można kierować Kościołem w pewnym wieku, z problemami fizycznymi, czy też nie? A on, z odwagą i z modlitwą, a także z pomocą nauki, z teologią, zdecydował otworzyć te drzwi. I myślę, że jest to dobre dla Kościoła. Ale jest tylko jeden papież. Inny ... a może – podobnie jak w przypadku biskupów-seniorów - nie mówię wielu, ale być może dwóch lub trzech, będą seniorami. Byli [papieżami], [teraz] są seniorami. Pojutrze będziemy obchodzić 65. rocznicę święceń. Będzie jego brat Georg, [chociaż jego obecność nie została potwierdzona] ponieważ obydwaj byli wyświęceni razem. Będzie też mała uroczystość, z szefami dykasterii i niewielką liczbą osób, bo on nie lubi szumu. Zgodził się, ale na bardzo skromne uroczystości. I ja tam będę. Powiem coś do tego wielkiego człowieka modlitwy, mężnego człowieka jakim jest papież-senior – nie drugi papież - który jest wierny swemu słowu, i że jest człowiekiem Bożym. Jest bardzo inteligentny, a dla mnie jest mądrym dziadkiem w domu.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  29.06.2016 16:34
  Błędem jest sądzenie że nauka o usprawiedliwieniu łączy nas i Luteran . Luter uważał wprawdzie że usprawiedliwienie jest z wiary a nie z uczynków, lecz interpretacja tej prawdy różni się od nauczania Kościoła katolickiego tym że, "można grzeszyć i grzeszyć, a mimo to będziemy usprawiedliwieni dzięki wierze w Jezusa Chrystusa"; cytat oczywiście nie jest dosłowny, ale chodzi o takie podejście Lutra do prawdy o usprawiedliwieniu. Nie rozumiem więc sensu wypowiedzi Papierza Franciszka. Po za tym Luter stwierdził, że Bóg Ojciec jest Tyranem iż kazał zabić swojego Syna Jezusa, a w innym miejscu; że Jezus był największym grzesznikiem. Trudno jest więc znaleźć wspólną płaszczyznę dla pojednania bez odrzucenia przez obydwie strony tych strasznych Herezji i bluźnierstw Lutra. Trzeba znać oryginały pism Lutra , aby właściwie ocenić i zrozumieć jego poglądy i tak zafałszowaną teologię.

  Od moderatora

  Proszę przeczytać wspólną luteran i katolików deklarację o usprawiedliwieniu, a nie odgrzewać stare spory: http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477995.Wspolna-deklaracja-w-sprawie-nauki-o-usprawiedliwieniu
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.