Pod hasłem „Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim” Franciszek w dniach 24-26 czerwca złoży wizytę duszpasterską w Armenii.
Franciszek dowiedzi Eczmiadzyn, Erywań, Giumri i Chor Wirap. Ta czternasta zagraniczna podróż apostolska papieża stanowi pierwszy etap jego wyprawy do krajów kaukaskich: od 30 września do 2 października Ojciec Święty odwiedzi Gruzję i Azerbejdżan.
Franciszek uda się do Armenii za zaproszenie tamtejszego prezydenta i zwierzchnika Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego (OKA), aby wyrazić szacunek i podziw dla kraju, który jako pierwszy w historii przyjął chrześcijaństwo i ustanowił je w 301 r. religią państwową a później przez ponad 1700 lat zachował swoją chrześcijańską tożsamość. Odda hołd ofiarom ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-23, którego 100. rocznicę cały świat obchodził w ubiegłym roku. W kontekście trwającego od ponad trzydziestu lat konfliktu ormiańsko-azerskiego i ostatnich zbrojnych działań w Karabachu Górskim papież przybędzie tam także jako posłaniec i orędownik pokoju i dialogu między obu krajami oraz dialogu chrześcijan i muzułmanów.
Armenia gościła już w dniach 25-27 września 2001 św. Jana Pawła II, który przybył tam z okazji 1700. rocznicy chrystianizacji tego kraju, odwiedzając Erywań, Eczmiadzyn i Chor Wirap. Jego domem stała się na kilka dni rezydencja katolikosa, głowy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, a przy ołtarzu polowym obok jego katedry Biskup Rzymu sprawował katolicką Mszę św.
Program
Pierwszego dnia wizyty, 24 czerwca Franciszek będzie się modlił w katedrze OKA w Eczmiadzynie, złoży kurtuazyjną wizytę u prezydenta Serża Sarkisjana oraz spotka się z władzami cywilnymi i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Erywaniu. Na południe tegoż dnia przewidziane jest jego prywatne spotkanie z katolikosem Gareginem II w Pałacu Apostolskim w Eczmiadzynie.
Nazajutrz rano papież nawiedzi kompleks memoriałowy Cicernakaberd w Erywaniu, upamiętniający ludobójstwo Ormian, po czym odleci do Giumri, gdzie na placu Wartananc odprawi Mszę św., na którą – jak się oczekuje – przybędzie ok. 50 tys. wiernych. Potem będzie się modlił w katedrze OKA pw. Siedmiu Ran i w katedrze ormiańskokatolickiej pw. Świętych Męczenników. Po południu powróci do stolicy i tam z planowanym udziałem 60 tys. wiernych odbędzie się spotkanie ekumeniczne i modlitwa o pokój na placu Republiki.
Ostatniego dnia wizyty, 26 czerwca przed południem Ojciec Święty spotka się z biskupami ormiańskokatolickimi w Pałacu Apostolskim w Eczmiadzynie i weźmie udział w Boskiej Liturgii w katedrze OKA. Następnie w Pałacu Apostolskim zje obiad z katolikosem, arcybiskupami i biskupami OKA, biskupami ormiańskokatolickimi oraz kardynałami i biskupami z orszaku papieskiego. Potem spotka się z przedstawicielami i dobroczyńcami OKA w Pałacu Apostolskim i wraz z katolikosem podpisze Wspólną Deklarację. Przed odlotem do Rzymu odwiedzi jeszcze krótko miejscowość Chor Wirap na granicy ormiańsko-tureckiej, gdzie przez kilka lat był więziony późniejszy apostoł tego narodu – św. Grzegorz Odnowiciel.
Podobnie jak św. Jan Paweł II Franciszek przez cały czas pobytu w Armenii będzie nocował nie w nuncjaturze ani innym budynku katolickim, ale w pałacu patriarszym katolikosa. Żaden inny Kościół niekatolicki nie gościł papieży w rezydencji swego zwierzchnika.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.