Przekazujmy orędzie zmartwychwstania cierpiącym, samotnym, chorym

Papież Franciszek na Anioł Pański 10 kwietnia 2016.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza Ewangelia mówi o trzecim ukazaniu się zmartwychwstałego Jezusa uczniom na brzegu Jeziora Galilejskiego, opisując cudowny połów ryb (J 21,1-19). Opowiadanie umieszczone jest w kontekście codziennego życia uczniów, którzy powrócili do swej ojczystej ziemi i pracy rybaków, po poruszających dniach męki, śmierci i zmartwychwstania Pana. Trudno im było zrozumieć, to co się wydarzyło. Ale gdy wszystko wydawało się skończone, to znowu Jezus, wyruszył raz jeszcze na "poszukiwanie" swoich uczniów. To on wychodzi ich poszukiwać. Tym razem spotkał ich nad jeziorem, gdzie spędzili noc na łodziach, niczego nie ułowiwszy. Puste sieci jawią się, w pewnym sensie, jako podsumowanie ich doświadczenia z Jezusem: poznali Go, zostawili wszystko, aby pójść za Nim, pełni nadziei ... a teraz? Tak, widzieli Go zmartwychwstałego, ale potem myśleli, że odszedł, że zostawił ich samych. Było to jak sen.

Ale oto o świcie Jezus ukazuje się na brzegu jeziora; oni Go jednak nie rozpoznają (por. 4). Tym utrudzonym i rozczarowanym rybakom, Pan mówi: "Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie" (w. 6). Uczniowie zaufali Jezusowi a wynikiem był niezwykle obfity połów ryb. W tym momencie Jan zwrócił się do Piotra i powiedział: "To jest Pan!" (w. 7). Piotr natychmiast rzucił się w morze i popłynął w kierunku brzegu, ku Jezusowi. W tym okrzyku: "To jest Pan!" zawarty jest cały entuzjazm wiary paschalnej, jest Pan, tej wiary paschalnej pełnej radości i zdumienia, ostro kontrastującej z zagubieniem, przygnębieniem, poczuciem bezsilności, które narosły w umysłach uczniów. Obecność zmartwychwstałego Jezusa przemienia wszystko: ciemność została pokonana przez światło, bezużyteczna praca staje się ponownie owocna i obiecująca, poczucie zmęczenia i opuszczenia ustępuje nowej energii i pewności, że On jest z nami.

Od tej pory te same uczucia ożywiają Kościół, wspólnotę Zmartwychwstałego. - My wszyscy jesteśmy wspólnotą Zmartwychwstałego. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że czasami przeważają ciemności zła i trud życia codziennego, to Kościół wie z całą pewnością, że nad tymi, którzy podążają za Panem Jezusem świeci już niegasnące światło Paschy. Wspaniałe orędzie zmartwychwstania napełnia serca wierzących głęboką radością i niezłomną nadzieją. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Także dzisiaj Kościół nadal głosi tę świąteczną wieść: radość i nadzieja nadal płyną w sercach, obliczach, gestach i słowach. My wszyscy chrześcijanie jesteśmy wezwani do przekazywania tego orędzia zmartwychwstania spotykanym osobom, zwłaszcza cierpiącym, samotnym, znajdującym się w trudnych warunkach, chorym, uchodźcom, usuniętym na margines. Sprawmy, aby do wszystkich dotarł promień światła zmartwychwstałego Chrystusa, znak Jego miłosiernej mocy.


Niech On, Pan odnowi także w nas paschalną wiarę. Niech nas uczyni coraz bardziej świadomymi naszej misji w służbie Ewangelii i braci. Niech nas napełni swoim Duchem Świętym, abyśmy wspierani wstawiennictwem Maryi, z całym Kościołem mogli głosić wspaniałość Jego miłości i bogactwo Jego miłosierdzia.

Po modlitwie Regina Coeli:

Drodzy Bracia i Siostry!

"W nadziei danej nam przez Chrystusa zmartwychwstałego, ponawiam apel o uwolnienie wszystkich osób uprowadzonych w strefach konfliktów zbrojnych. W szczególności chciałbym przypomnieć salezjańskiego kapłana ks. Toma Uzhunnalila, porwanego w Adenie w Jemenie 4 marca.

Dziś we Włoszech obchodzony jest Narodowy Dzień na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego temat brzmi: "Będę we Włoszech jutra". Pragnę, aby ten wspaniały uniwersytet, który nadal pełni ważną służbę dla włoskiej młodzieży, mógł nadal pełnić z nową energią swoją misję formacyjną, dostosowując ją coraz bardziej do dzisiejszych potrzeb.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama