150 mln dolarów przeznaczyły w ubiegłym roku kościelne instytucje dobrocznne na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii. Pomocą tą objętych zostały 4 mln osób.
Dane te podał w Londynie szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Gallagher. Wziął on dziś udział w całodniowej konferencji państw donatorów, udzielających pomocy ludności syryjskiej. Co ciekawe największą sumę w kościelnej pomocy przeznaczono na edukację: 37 mln dolarów. Dopiero w dalszej kolejności na liście wydatków znajduje się pożywienie, inna pomoc doraźna czy służba zdrowia.
Na potrzebę zapewnienia takiej kompleksowej pomocy zwrócił uwagę abp Gallagher w swym wystąpieniu na forum konferencji donatorów. Zapewnił, że Kościół ze swej strony nadal będzie kontynuował swą charytatywną misję wśród ludności syryjskiej. Szef papieskiej dyplomacji zwrócił też uwagę na potrzeby krajów, które goszczą syryjskich uchodźców.
Osobną kwestią w wystąpieniu abp. Gallaghera był los chrześcijan. Jako mniejszość religijna w o wiele większym stopniu doświadczają oni negatywnych konsekwencji konfliktu.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.