Atmosfera towarzysząca pobytowi Papieża w Ugandzie jest wyjątkowa. Mówi o tym pracujący tam o. Wojciech Ulman OFMConv.
Ugandę opanowała papieżomania. Media od kilkunastu dni przybliżają nauczanie Papieża. Wszystkie lokalne gazety wydały okolicznościowe albumy, a telewizja nieustannie informowała o przygotowaniach. Od momentu przybycia Papieża wszystkie kanały informacyjne informują o każdym jego kroku. W drodze z lotniska do stolicy kraju Kampali, która oddalona jest od niego o ok. 40 km, tysiące ludzi witało go z transparentami i flagami. Tłumy ludzi od samego rana czekały na Franciszka przed budynkiem nuncjatury, gdzie nocował. Później Papież udał się do anglikańskiego sanktuarium w Namugongo, gdzie przywitali go biskupi Narodowego Kościoła Ugandy. Jest to miejsce, gdzie największa grupa ugandyjskich chrześcijan została spalona żywcem w końcu XIX wieku.
Pielgrzymka Papieża w Ugandzie od samego początku ma wymiar ekumeniczny, ponieważ wśród męczenników byli zarówno katolicy, jak i anglikanie. Kroki Franciszka do anglikańskiego sanktuarium i ciągła obecność hierarchów z Narodowego Kościoła Ugandy odczytywane są tutaj jako znak, że męczennicy oddali życie z powodu przynależności nie do konkretnego wyznania, ale do Chrystusa. To ze względu na Chrystusa oddali swoje życie.
W katolickim sanktuarium, gdzie ponad wiek temu śmierć poniósł świecki lider chrześcijańskiej wspólnoty św. Karol Lwanga, zgromadziło się ok. 2 mln wiernych. Jest to najbardziej znane sanktuarium Afryki.
Msza celebrowana przez Papieża w tym miejscu jest zwieńczeniem jubileuszu kanonizacji męczenników i dziękczynieniem Bogu za widzialne znaki rozwoju wiary w Ugandzie. Kościół w tym kraju jest młody, energiczny, charyzmatyczny i szybko powiększający swoje struktury. W tym samym czasie tysiące młodych ludzi zgromadziło się na Placu Defilad, w centrum Kampali – Kololo, czekając na popołudniowe spotkanie z Papieżem.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.