To Słowo Boże, obecne w nim prawda, miłość i piękno, oczyszczają człowieka i chronią go przed utratą pamięci w świecie, który nie myśli już o Bogu – mówił Benedykt XVI podczas spotkania z uczestnikami dorocznego seminarium swych uczniów. Odbyło się ono w ubiegłym tygodniu w Castel Gandolfo.
Wczoraj na zakończenie, uczestnicy seminarium odwiedzili dawnego mistrza w Watykanie i wzięli udział w Eucharystii, którą Papież Senior sprawował w kościele przy cmentarzu niemiecki – Campo Santo Teutonico.
W kazaniu Benedykt XVI, rozważając niedzielną Ewangelię przypomniał, że przed trzema laty homilię na temat tego fragmentu wygłosił w tym samym gronie kard. Schönborn. Zadał on wówczas pytanie, czy człowiek nie powinien być również oczyszczony z zewnątrz, czy zło przychodzi do nas rzeczywiście tylko z wewnątrz, a nie z zewnątrz. Papież Senior przyznał, że pytanie to utkwiło mu w pamięci. Stwierdził, że rzeczywiście trzeba się oczyszczać również na zewnątrz, by chronić się od tak wielu schorzeń, a niekiedy i epidemii, które nam zagrażają. To jednak nie wystarcza – podkreślił Benedykt XVI. – Istnieją bowiem „epidemie serca, które powodują zepsucie i sprawiają, że człowiek myśli tylko o sobie”. Dlatego tak ważna jest troska o czystość wewnętrzną. A tę daje tylko Bóg, pochodzące od Niego prawda, dobro i piękno, które spotykają się w Słowie Bożym. To z kolei jest czymś więcej niż tylko słowami, bo samym Chrystusem. To Słowo spotykamy również w tych, którzy Chrystusa odzwierciedlają, którzy ukazują nam oblicze Boga, pozwalają dostrzec odbicie Jego łagodności, pokory serca, prostoty, życzliwości i szczerości – mówił Benedykt XVI.
Podczas spotkania z Papieżem Seniorem ogłoszono też, że 18 listopada odbędzie się oficjalna inauguracja Biblioteki Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Znajduje się ona w Kolegium Niemieckim w Watykanie i w całości jest poświęcona dziełom Papieża Seniora. Można już z niej korzystać od poniedziałku do środy w godz. od 15:30 do 19:30. Na razie zawiera ona około tysiąca pozycji, w dużej mierze darowanych przez samego Benedykta XVI.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.