Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę powiedział, że Jezus nie patrzy na ludzi jak „socjolog czy fotoreporter”. „Patrzy na nich zawsze sercem”- mówił papież w Watykanie przed modlitwą Anioł Pański.
„Widzieć, współczuć, nauczać” - te słowa zdaniem Franciszka najlepiej opisują spojrzenie Jezusa i jego postawę wobec ludzi.
Papież, który spotkał się z wiernymi tydzień po zakończeniu podróży do Ameryki Południowej i po kilkudniowym odpoczynku, mówił, że jego wizyta w Ekwadorze, Boliwii i w Paragwaju była niezapomniana. Podkreślił, że w jej trakcie mógł podziwiać piękno środowiska naturalnego tych krajów.
„Kontynent latynoamerykański ma wielki potencjał ludzki i duchowy, strzeże głęboko zakorzenionych wartości chrześcijańskich, ale przeżywa też poważne problemy społeczne i ekonomiczne” - stwierdził Franciszek.
Zapewnił, że Kościół, pragnąc przyczynić się do rozwiązania tych problemów, jest zaangażowany na rzecz „mobilizacji sił duchowych i moralnych wspólnot współpracując ze wszystkimi zdrowymi częściami społeczeństwa”.
Wyraził nadzieję na to, że chrześcijańskie świadectwo w Ameryce Południowej zostanie ocalone, a „wyjątkowa religijność” tych narodów będzie dalej rozkwitać.
Pełny tekst papieskiego rozważania
W dniu rekordowych upałów we Włoszech, także w Rzymie, gdzie obowiązuje trzeci najwyższy stan alarmu z tego powodu, papież wyraził uznanie dla, jak mówił, „odwagi” tych, którzy w samo południe przyszli na plac Świętego Piotra.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.