Putin u papieża

50 minut trwała prywatna rozmowa papieża Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowano w Watykanie po audiencji. Według zapowiedzi jednym z tematów spotkania miała być sytuacja na Ukrainie.

Dziennikarze obserwujący audiencję odnotowali, że rosyjski przywódca żegnając się z papieżem powiedział: "To była wielka przyjemność i honor spotkać Waszą Świątobliwość".

Franciszek podziękował Putinowi po niemiecku.

Papież zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina podczas audiencji w środę w Watykanie o "szczery i wielki wysiłek" na rzecz pokoju na Ukrainie - poinformował watykański rzecznik ks. Federico Lombardi.

Według słów rzecznika papież poprosił o to, by "wszystkie strony zaangażowały się, aby wprowadzić w życie porozumienia z Mińska".

Rosyjski prezydent podarował papieżowi wyhaftowany obraz przedstawiający sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wyjaśnił, że świątynia została zniszczona w czasach sowieckich, a następnie odbudowana.

Franciszek wręczył Putinowi tradycyjny prezent dla szefów państw i rządów, czyli medal Anioła Pokoju. "To medal wykonany przez artystę w ubiegłym wieku. To Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami" - tłumaczył papież swemu gościowi.

Niezbędne jest "zapewnienie dostępu pracownikom humanitarnym" oraz wkład wszystkich stron na rzecz "stopniowego odprężenia w regionie" - te słowa papieża przytoczył rzecznik ksiądz Federico Lombardi po prawie godzinnej wizycie Putina u Franciszka.

Rosyjski przywódca otrzymał też kopię papieskiej adhortacji apostolskiej „Radość Ewangelii".

Podczas wizyty w Watykanie prezydentowi Rosji towarzyszył m.in. szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

Prezydent Putin, który był wcześniej w Mediolanie na światowej wystawie Expo, spóźnił się na audiencję w Watykanie godzinę i 10 minut. To było już jego drugie spotkanie z Franciszkiem. Pierwszy raz widzieli się w listopadzie 2013 roku. Putin spóźnił się wówczas 50 minut.

(rozszerzymy)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama