Putin u papieża

35 minut trwała rozmowa Ojca Świętego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – podaje francuskojęzyczna agencja I-Media.

Odbywała się ona z pomocą tłumacza. Rosyjski przywódca przekazał Ojcu Świętem ikonę Matki Bożej Włodzimierskiej. Następnie Putin udał się na spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, abp. Pietro Parolinem. W centrum jego rozmów ma się zdaniem dziennikarzy znajdować sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

podaje komunikat watykańskiego Biura Prasowego w trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrego stanu stosunków dwustronnych i skoncentrowano się na pewnych kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. W tym kontekście wymieniono zwłaszcza życie wspólnoty katolickiej w Rosji, zwracając uwagę na istotny wkład chrześcijaństwa w życie społeczeństwa. W tym kontekście wspomniano o krytycznej sytuacji chrześcijan w niektórych regionach świata, jak również obronie i promocji wartości związanych z godnością osoby oraz ochrony życia ludzkiego i rodziny.

Ponadto zwrócono szczególną uwagę na dążeniu do pokoju na Bliskim Wschodzie oraz poważną sytuację w Syrii. W związku z tym prezydent Putin wyraził podziękowanie za list skierowany na jego ręce przez Ojca Świętego z okazji szczytu G20 w Sankt Petersburgu. Podkreślono pilną potrzebę powstrzymania przemocy oraz niesienia niezbędnej dla mieszkańców pomocy humanitarnej, a także promowania konkretnych inicjatyw na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, aby zwyciężyła droga negocjacji i zaangażowania różnych elementów składowych etnicznych i religijnych, uznając ich istotną rolę w społeczeństwie.

Jak informuje dziennikarka Angela Ambrogetti, Putin nie zaprosił papieża do Rosji.

Prezydent Rosji przybył do Watykanu o godzinie 17.30, z ponad półgodzinnym opóźnieniem. Jego samolot wylądował na lotnisku Fiumicino o 16.43, a następnie rosyjski przywódca udał się w kawalkadzie siedmiu samochodów na Watykan. Towarzyszy mu 11 ministrów. Jeszcze dziś spotka się on z politykami włoskimi, w tym z prezydentem, Giorgio Napolitano w Kwirynale, zaś wieczorem zje kolację z byłym premierem Silvio Berlusconim w Palazzo Grazioli. Jutro Putin poleci do Triestu, gdzie odbędzie się szczyt Włochy-Rosja, z udziałem obecnego premiera Włoch, Enrico Letty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg