W drodze do Rzymu: niebawem decyzje w sprawie Medjugorie

Pomimo intensywnego dnia w Sarajewie Ojciec Święty w drodze powrotnej do Rzymu spotkał się z dziennikarzami i odpowiedział na ich pytania.

Potwierdził m.in. zamiar odwiedzenia Francji, choć nie określił daty, zapowiedział, że niebawem można oczekiwać decyzji w sprawie autentyczności objawień w Medjugorie i przestrzegł, iż konsumpcjonizm jest rakiem społeczeństwa.

Pytany o zagrożenia związane z pokojem oraz handel bronią Franciszek przypomniał, że nie wystarczy mówić o pokoju, ale trzeba czynić pokój. „Kto mówi o pokoju a krzewi wojnę, sprzedając przykład broń jest obłudnikiem” - powiedział.

Jedno z pytań dotyczyło oceny zjawiska Medjugorie. Ojciec Święty przypomniał, że kwestię tę badała komisja ustanowiona jeszcze przez papieża Benedykta, pod kierownictwem kard. Camillo Ruiniego, a rezultat swoich badań przekazała na jego ręce. On z kolei wręczył ten dokument prefektowi Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhardowi Müllerowi. Kwestia ta była omawiana na posiedzeniu sesji tej dykasterii w ostatnią środę maja. „Jesteśmy na etapie podejmowania decyzji, które następnie zostaną zakomunikowane. Obecnie dawane są jedynie pewne wskazania biskupom” - stwierdził papież. 

Dziennikarze prosili też Franciszka o skomentowanie słów skierowanych do młodzieży, którą przestrzegał przed złym korzystaniem z telewizora i komputera.

Ojciec Święty zaznaczył, że często wśród ludzi młodych mamy do czynienia ze zbytnim przywiązaniem do komputera, co rani duszę i odbiera nam wolność, sprawia, że stajemy się niewolnikami komputera. Zacytował słowa rodziców narzekających że często kiedy są z dziećmi przy stole korzystają one z telefonu komórkowego, uciekając w inny świat. „Język wirtualny jest postępem ludzkości, ale gdy nas odciąga z dala od rodziny, życia społecznego, sportu, sztuki i jesteśmy do tego przywiązani, to staje się chorobą psychiczną” - powiedział Franciszek. 

Papież zwrócił ponadto uwagę na fakt, że często mamy w internecie do czynienia z prezentowaniem nieodpowiednich treści jak pornografia, programy pozbawione wartości, relatywizm, konsumpcjonizmu. „A wiemy, że konsumpcjonizm jest rakiem społeczeństwa, że relatywizm jest rakiem społeczeństwa. Powiem o tym w najbliższej encyklice”- zapowiedział Ojciec Święty. Dodał zarazem, że są rodzice, którzy nie pozwalają, aby komputery były w pokojach dziecięcych, ale umieszczają je we wspólnym miejscu w domu.

Pełna relacja z wizyty w Sarajewie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama