Współtwórca teologii wyzwolenia w Watykanie

Współtwórca teologii wyzwolenia Gustavo Gutierrez z Peru powiedział we wtorek w Watykanie, że klimat wokół niej ostatnio się zmienił. "To nie jest radykalna zmiana, ale jest więcej jasności" - oświadczył na konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej.

Peruwiański dominikanin przyjechał do Watykanu na obrady zgromadzenia ogólnego Caritas Internationalis, na którego forum ma wystąpić, i jako jeden z jego mówców wziął udział w konferencji prasowej, wywołując ogromne zainteresowanie dziennikarzy.

Pytany był o liczne kwestie dotyczące trudnych relacji między Watykanem a teologią wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej.

Gustavo Gutierrez mówił dziennikarzom, że 90 procent treści teologii wyzwolenia dotyczy ludzi biednych. "Uważam, że teraz, dzięki świadectwu papieża Franciszka, jest to jaśniejsze" - dodał.

"Franciszek wyjaśnił, że uprzywilejowana opcja wobec biednych jest kwestią teologiczną. Można otworzyć Biblię, a tam jest kwestia ubogich. Są tam ubodzy, a nie teolodzy" - stwierdził Gutierrez.

W jego opinii teologia to nie "religijna metafizyka", ale refleksja na temat praktyki miłości i sprawiedliwości.

"Dzisiaj panuje tak wielka przepaść między bogactwem a ubóstwem, jakiej nigdy nie było w dziejach ludzkości" - uważa Gutierrez.

Podzielił się następującą obserwacją: "Żyjemy w epoce postsocjalistycznej, postkapitalistycznej, postindustrialnej. Ludzie lubią mówić, że jesteśmy w »epoce post-«. Ale nie jest to epoka »post-ubóstwa«".

"Ubóstwo nie jest tylko kwestią społeczną. To kwestia teologiczna, centralna kwestia chrześcijańskiego przesłania" - powiedział peruwiański teolog. Przypomniał, że obecny papież powtarza, iż Kościół jest "przyjacielem biednych".

Zdaniem Gutierreza, obecnie klimat wokół teologii wyzwolenia się zmienia i ma na to wpływ pontyfikat papieża Franciszka.

"Zajmować się teologią to jak napisać list miłosny do Boga, do Kościoła, do Ludu Bożego" - zauważył o. Gutierrez.

Obrady zgromadzenia Caritas Internationalis, które potrwają do niedzieli, otwiera we wtorek Msza pod przewodnictwem papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra.

Więcej o teologii wyzwolenia:

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama