Współtwórca teologii wyzwolenia Gustavo Gutierrez z Peru powiedział we wtorek w Watykanie, że klimat wokół niej ostatnio się zmienił. "To nie jest radykalna zmiana, ale jest więcej jasności" - oświadczył na konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej.
Peruwiański dominikanin przyjechał do Watykanu na obrady zgromadzenia ogólnego Caritas Internationalis, na którego forum ma wystąpić, i jako jeden z jego mówców wziął udział w konferencji prasowej, wywołując ogromne zainteresowanie dziennikarzy.
Pytany był o liczne kwestie dotyczące trudnych relacji między Watykanem a teologią wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej.
Gustavo Gutierrez mówił dziennikarzom, że 90 procent treści teologii wyzwolenia dotyczy ludzi biednych. "Uważam, że teraz, dzięki świadectwu papieża Franciszka, jest to jaśniejsze" - dodał.
"Franciszek wyjaśnił, że uprzywilejowana opcja wobec biednych jest kwestią teologiczną. Można otworzyć Biblię, a tam jest kwestia ubogich. Są tam ubodzy, a nie teolodzy" - stwierdził Gutierrez.
W jego opinii teologia to nie "religijna metafizyka", ale refleksja na temat praktyki miłości i sprawiedliwości.
"Dzisiaj panuje tak wielka przepaść między bogactwem a ubóstwem, jakiej nigdy nie było w dziejach ludzkości" - uważa Gutierrez.
Podzielił się następującą obserwacją: "Żyjemy w epoce postsocjalistycznej, postkapitalistycznej, postindustrialnej. Ludzie lubią mówić, że jesteśmy w »epoce post-«. Ale nie jest to epoka »post-ubóstwa«".
"Ubóstwo nie jest tylko kwestią społeczną. To kwestia teologiczna, centralna kwestia chrześcijańskiego przesłania" - powiedział peruwiański teolog. Przypomniał, że obecny papież powtarza, iż Kościół jest "przyjacielem biednych".
Zdaniem Gutierreza, obecnie klimat wokół teologii wyzwolenia się zmienia i ma na to wpływ pontyfikat papieża Franciszka.
"Zajmować się teologią to jak napisać list miłosny do Boga, do Kościoła, do Ludu Bożego" - zauważył o. Gutierrez.
Obrady zgromadzenia Caritas Internationalis, które potrwają do niedzieli, otwiera we wtorek Msza pod przewodnictwem papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra.
Więcej o teologii wyzwolenia:
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.