Spotkanie zaplanowano przed wyznaczonym na 14 lutego konsystorzem kardynałów.
Uczestnikom konsystorza zostaną przedstawione propozycje wypracowane przez Radę, gdy chodzi o zmiany strukturalne w Kurii Rzymskiej i innych centralnych instytucjach związanych ze Stolicą Apostolską.
Na temat tych reform wypowiedział się ostatnio sekretarz Rady Kardynałów bp Marcello Semeraro. W wywiadzie dla tygodnika Famiglia Cristiana zaznaczył on, że w tej dziedzinie nie można działać pospiesznie, gdyż zmiany muszą zapewnić pewną równowagę instytucji. Zdaniem ordynariusza Albano potrzebne jest „odchudzenie” i usprawnienie struktur, jednak bez lekceważenia problemów, jakimi zajmowały się dotychczasowe instytucje.
Ogólnie polegałoby to na połączeniu niektórych papieskich rad wokół dwóch zasadniczych osi: świeccy-rodzina-życie oraz dzieła miłosierdzia-sprawiedliwość i pokój. Nie oznacza to, że wszystko jest już przesądzone – zaznaczył bp Semeraro. Nie brakuje bowiem obaw przed zbytnim „usektorowieniem” nowych dykasterii, a także minimalizowaniem problemów. Chodzi natomiast o to, by Kuria nie była autonomiczną strukturą w Watykanie, lecz skutecznym narzędziem dla Papieża oraz przykładem do dokonania podobnych uproszczeń organizacyjnych na szczeblu Kościołów lokalnych.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.