Reforma Kurii Rzymskiej zwiększy kolegialność

Przekonany jest o tym kard. Oscar Rodríguez Maradiaga koordynujący prace rady dziewięciu kardynałów, powołanej przez papieża.

Hierarcha z Hondurasu podkreśla, że reforma Kurii Rzymskiej powoli nabiera coraz bardziej konkretnych kształtów. „Pewne jest powstanie dwóch kongregacji dotyczących świeckich i rodziny. Włączone zostaną do nich dotychczasowe papieskie rady: ds. laikatu, duszpasterstwa służby zdrowia, Cor Unum oraz sprawiedliwości i pokoju. Zmieni się ich status prawny, bo będą działać w ramach kongregacji.

Nie będzie to jednak ich zwykłe zsumowanie pod nowymi skrzydłami” – podkreśla kard. Rodríguez Maradiaga. Wskazuje zarazem, że coraz bardziej widoczna jest tendencja do zmniejszenia liczby kardynałów czy biskupów kierujących poszczególnymi dykasteriami. „Małżeństwo mogłoby odpowiadać za rodziny, a za migrantów zakonnica mająca doświadczenie w tej dziedzinie” – mówi koordynator Rady Kardynałów. Postuluje też utworzenie jednego watykańskiego „ministerstwa sprawiedliwości”. Mogłoby skupiać: Sygnaturę Apostolską, Rotę Rzymską, dykasterię ds. Interpretacji Tekstów Prawnych oraz Penitencjarię Apostolską.

Kard. Rodríguez Maradiaga zaznacza, że celem reformy jest usprawnienie prac Kurii Rzymskiej, co przyczyni się do większej współpracy, a co za tym idzie, kolegialności podejmowanych działań.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama