"Trudno będzie polemizować z tym przemówieniem"

To było bardzo pojednawcze przemówienie. Trudno będzie z nim polemizować - tak wystąpienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu skomentował polski europarlamentarzysta, były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Jego zdaniem Franciszek przyjechał do Strasburga, by szukać tego, co łączy, co jest wspólne.

Pierwsza część to było klasyczne przemówienie do polityków na temat dobra wspólnego – podobne do tego, które Jan Paweł II wygłosił w polskim Sejmie. Tu znalazł się jedyny akcent polemiczny: zwrócenie uwagi, że choć zadaniem Europy jest budowa dobra wspólnego, to jest ona indywidualistyczna i dlatego obumiera.

Część druga poświęcona była szukaniu punktów stycznych. Mowa była o prawach człowieka rozumianych przez jego godność. W tym kontekście podkreślone zostały prawa chrześcijan i obrona pracy.

- Ciekawy wątek pojawił się na końcu. Było to pytanie: Czym jest Europa? - zauważył Paweł Kowal. Przypomniał, że dla Jana Paweł II Europa to były słynne dwa płuca: Wschód i Zachód. Dla Benedykta XVI była to cywilizacja chrześcijańska (w tym kontekście mówił jeszcze przed wyborem na papieża o Turcji). Franciszek widzi Europę z Bałkanami, kieruje spojrzenie także na jej południowych, niechrześcijańskich sąsiadów. Nie pojawiła się w tym kontekście Ukraina, choć papież jest osobistym przyjacielem greckokatolickiego arcybiskupa większego Lwowa Światosława Szewczuka - zauważył Paweł Kowal.

«« | « | 1 | » | »»
 • aik
  26.11.2014 14:36
  Trudno będzie polemizować? A po co?
  Dziś rano w Radiu Zet facet przepraszał babcie za papieża i w 2 słowach obśmiał całe wystąpienie.
  Ot i tyle - przekaz krótki, w zasadzie podprogowy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.