Prezentacja Synodu: nowe metody obrad

Rozpoczynający się pojutrze Synod jest Synodem Biskupów, a nie świeckich – przypomniał na briefingu dla dziennikarzy kard. Lorenzo Baldisseri.

Niektórzy dziennikarze byli zdziwieni nieobecnością na Synodzie środowisk kontestujących nauczanie Kościoła o rodzinie czy też rodzin i par problematycznych. Sekretarz generalny Synodu zaznaczył, że środowiska te mogły wyrazić swoją opinię, odpowiadając na ankietę przed Synodem i ich głos został uwzględniony. Synod natomiast ma przedstawić piękno stabilnego życia małżeńskiego – podkreślił watykański hierarcha.

Kard. Baldisseri poinformował o pewnych nowościach w obradach Synodu Biskupów. Jego uczestnicy już wcześniej przesłali do Watykanu treść swych wystąpień. Ich opinie zostaną uwzględnione w relacji na rozpoczęcie obrad. Dzięki temu w punkcie wyjścia ojcowie zapoznają się z różnymi opiniami na temat duszpasterstwa rodziny, a w czasie czterominutowych wystąpień nie będą musieli powtarzać tego, co już napisali. Każda kongregacja będzie poświęcona innej tematyce i zostanie poprzedzona świadectwem jednego z trzynastu małżeństw uczestniczących w Synodzie. Nowością jest również fakt, że na jego zakończenie nie przygotuje się propozycji dla Papieża, lecz dokument, na podstawie którego zostaną opracowane Lineamenta do kolejnego Synodu, a wraz z nimi kolejny kwestionariusz.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA, SYNOD

Reklama

Reklama